Kripto Haberleri

Ethereum’da büyük güncelleme öncesi son prova başarıyla gerçekleşti

Ethereum ağındaki stake edilen varlıkların çekilebilmesini sağlayacak Shanghai güncellemesinin son denemesi dün Goerli test ağında gerçekleşti.

Goerli test ağında ağda kilitli ETH’lerin çekim işlemleri simüle edilerek herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmiş oldu. Başarıyla sonuçlanan test çalışmasının ardından geliştiriciler, ana güncellemeye bir adım daha yaklaştı. Bundan sonraki süreçte Ethereum geliştiricilerinin ana ağı güncellemek için Nisan ayında kesin bir tarih belirlemesi bekleniyor.  

Diğer yandan test ağına katılım oranı %29 gibi düşük bir oranda kaldı. Düşük katılım oranıyla ilgili yapılan yorumlarda bu durumun muhtemelen doğrulayıcıların Goerli forku için güncellemelerini geciktirmesinden kaynaklandığı söylendi. 

Shanghai güncellemesi, Ethereum yatırımcılarının heyecanla beklediği ve Aralık 2020 döneminden bu yana stake edilen ETH’lerine ve bu yolla kazanılan ödüllere kavuşmasını sağlayacak. Böylece Ethereum ağının hisse ispatına tam geçişi de tamamlanmış olacak.

Ethereum geliştiricileri bu hafta ana ağ güncellemesi için kesin tarihi belirleyebilir 

Test ağında yapılan işlemler, ana ağda yayına alınacak güncellemelerde herhangi bir hata olmaması veya hatanın düzeltilmesi için Blockchain ağı güncellemelerinde son derece önemli bir aşamadır. Ethereum ağındaki bu kritik güncelleme öncesi Goerli, Shanghai öncesi gerçekleştirilen üçüncü ve son test ağıydı. Goerli test ağı, en yüksek doğrulayıcı katılımına sahip olması ve Ethereum ana ağına en yakın simülasyonun gerçekleştiği ağ olarak kritik öneme sahip. 

Ethereum geliştiricileri, her iki haftada bir toplanarak son durumu değerlendirir. En yakın toplantı ise Perşembe günü gerçekleşecek. Buna göre geliştiricilerin, bu hafta ana ağ güncellemesi için kesin tarihi belirlemesi bekleniyor. Son toplantıda ilk olarak Mart ayında gerçekleşmesi planlanan Shanghai güncellemesinin bazı hataların ayıklanması görüşünde hemfikir olunduktan sonra Nisan ayına ertelenmesine karar verildi.

Ethereum fiyatında son durum

Ethereum fiyatı, son 4 günde %25’e yakın yükselerek dün 1.780 dolarda zirve gördü. ABD enflasyonunun açıklandığı saat diliminde piyasa geneliyle birlikte yükseliş ivmesini hızlandıran Ethereum, 1.780 dolar zirvesinin ardından ABD işlem saatlerinde bir geri çekilme görerek 1.700 dolar sınırında düşüşünü yavaşlattı. 

En büyük altcoin, bugün ise 1.700 dolar seviyesinde yatay hareketine devam ediyor.

Kaynak: https://tr.investing.com/news/cryptocurrency-news/ethereumun-buyuk-guncelemesi-once-son-prova-basaryla-gerceklesti-2448350

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X