Kripto Haberleri

Ethereum’un kritik güncellemesi için tarih belirlendi

Ethereum’un kritik güncellemesi için tarih belirlendi

Ethereum geliştiricileri, heyecanla beklenen Shanghai güncellemesi için bir tarih belirledi.

Geliştiriciler, Shapella olarak da adlandırılan ve Merge sonrası ağın hisse ispatı aşamasının tamamlayacak olan güncelleme için 12 Nisan tarihine işaret etti. 

Bu yükseltmeyle Ethereum ana ağına İyileştirme Önerisi (EIP) 4895 uygulanacak ve böylece Aralık 2020 döneminden bu yana ağda stake edilen ETH’ler ve kazanılan ödüllerin çekimine izin verilecek. Bu özellik, Ethereum’un Eylül ayında iş ispatından hisse ispatına geçiş aşamasının güvenliği için devre dışı bırakılmıştı. Ethereum’da konsensüs mekanizması değişiminin ardından kilitli varlıklarla ilgili açıklama yapılmaması, yatırımcıların bir süre endişelenmesine yol açtı. Ardından yıl sonuna doğru geliştiriciler Shanghai güncellemesi için yol haritasını belirledikten sonra endişeli bekleyişe sona erdi.

Geliştiriciler, 2 haftada bir düzenlediği rutin toplantılarından sonuncusunu dün gerçekleştirdi ve bu görüşmede yükseltmenin 12 Nisan’da TSİ 13.27’de 620,9536 epoch’ta gerçekleştirilmesi kararına vardı. Kritik güncellemenin daha önce Mart ayında gerçekleşeceği açıklanmıştı. Ancak bazı hataların ayıklanması gerektiği gerekçe gösterilerek yükseltmenin Nisan ayına ertelendiği duyurulmuştu.

Bu büyük güncelleme için Şubat ayından bu yana 3 test ağı çalışması gerçekleşti. Sepolia, Zhejiang ve son olarak bu hafta tamamlanan Goerli test ağında çok sayıda deneme yapıldı. Bu üç test ağında da doğrulayıcılar ETH çekim işlemlerini başarıyla gerçekleştirdi. 

Ethereum fiyatında son durum

Ethereum, geçen hafta sonu başlayan dik ivmeli yükseliş trendinde hafta ortası kısmi bir düzeltme gördükten sonra 1.650 dolar seviyesinde destek buldu. ETH, dün %1,5 oranında yükseliş kaydettikten sonra yeni güne de alıcılı başladı ve şu an %2,5’e yakın günlük değer artışıyla 1.714 dolardan alıcı buluyor. 

Yazar: Günay Caymaz


via Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X