Ekonomi Haberleri

Euro Bölgesi’nde ekonomiye olan güven Mart’ta azaldı

Euro Bölgesi'nde ekonomiye olan güven Mart'ta azaldı

Euro Bölgesi’ndeki ekonomik görünümü ölçen endekslerden olan işletme ve tüketici anketi 4 aylık yükselişin ardından Mart ayında geriledi.

Bugün açıklanan veri, Mart ayında 99,7’den 99,3’e geriledi. 2022’nin ilk yarısında düşen ve Kasım’da ise toparlanma göstermeye başlayan endeks, 4 ay sonra beklenti altında kaldı. Endeksi oluşturan sektörlerden sanayi ve ticaretteki gerileme düşüşün ana nedeni olurken hizmetlerde ise belirgin değişim olmadı.

Üye ülkelerden en çok İtalya’da 2,0, Hollanda’da 0,9 ve Fransa’da 0,7 oranında artış yaşandı. Lokomotif ülke Almanya’da ise %0,1 oranında düşüş görüldü.

Sanayi ve inşaat sektöründe güven azaldı

Euro Bölgesi’nde tüketicilerin bölge ekonomisine dair iyimser düşüncelerinde Mart ayında azalma oldu. Gelecek dönem için tahminlerde ise önemli bir değişim gözlenmedi. İstihdam tarafında ise tüketiciler özellikle inşaat ve sanayi sektöründeki görünüm için negatif görüş bildirdiler. Sanayi güveni Mart’ta %0,2 oranında azalma yaşadı.

Enflasyon ekonomideki dengeleri zorluyor

Euro Bölgesi’nde manşet enflasyon ve çekirdek enflasyon tarihi yüksek seviyelere çıktı. Enflasyon tüketicinin alım gücünü düşürürken faizler ise sektörlerde yavaşlamaya neden oluyor. Ayrıca bu ay yaşanan bankalardaki likidite sorunu da riskleri artırdı.

Avrupa Merkez Bankası, son toplantısında bankaların güçlü olduğunu ve olası bir sorunda destek vereceklerini açıkladı.

Yazar: Necdet Erginsoy

Euro Bölgesi’nde ekonomiye olan güven Mart’ta azaldı

via Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X