Döviz Haberleri

Euro, bugün dolar karşısında %2’ye yakın kayıp verdi

Euro, bugün dolar karşısında %2'ye yakın kayıp verdi

SVB Bank’ın iflası ile sarsılan bankacılık sektörü bugün Credit Suisse’in rekor düşüşü ile alabora oldu.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan Credit Suisse, bir süredir nakit sıkıntısı yaşıyor. Bankanın büyük hissedarı olan Saudi National Bank, mali destek sağlamayacağını açıkladı.

Saudi National Bank başkanı Ammar Al Khudairy, bugün uluslararası bir televizyon kanalına verdiği demeçte gerek yasal koşullar gerekse birçok nedenden dolayı hissedarı olduğu Credit Suisse’e mali destek sağlamayacaklarını belirtti. Bu açıklamanın ardından sert düşüş yaşayan banka hisselerinin günlük kaybı %30’a çıktı. Hisse değeri 1,70 frangın altına inerek tarihi dip seviyeyi gördü.

ABD’nin ardından Avrupa’da da görülen banka sorunlarının bir krize dönüşebileceği endişesi bugün piyasalarda sert satışlara neden oldu. Avrupa endeksleri %3 üzerinde kayıp verirken ABD borsaları da güne %2’ye yakın kayıpla başladı.

Faiz beklentileri bozuldu

Piyasalar, yaşanan bankacılık sorunları nedeniyle Fed ve ECB’nin bu ayki toplantılarda faiz artışına ara vermesini bekliyor.

Risk iştahı azaldı

Kriz korkusunun artmasıyla bugün riskli varlıklardan çıkış artarken güvenli liman özelliği taşıyan varlıklara talep de arttı.

Avrupa tahvillerindeki sert düşüşün de etkisiyle euro/dolar bugün %2’ye yakın kayıpla 1,0525’e geriledi. Sterlinfrank ve yen gibi önemli paralar karşısında da değer kaybeden euro, TL karşısında bugün %2’ye yakın düşüş yaşadı ve euro/TL 20 seviyesinin altını test etti.

Dolar endeksi bugün %1 yükselerek 104,95 seviyesine çıktı . Gelişmiş ülke paralarının çoğu karşısında %1’e yakın yükseliş yaşayan dolar, sadece yen karşısında düşüş yaşıyor. Yen gibi güvenli liman özelliği taşıyan İsviçre frangı ise bugün Credit Suisse hisselerindeki çöküşün etkiyle dolar karşısında değer kaybediyor.

Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X