Kripto Haberleri

Fed’in son hamlesi sonrası Bitcoin yükselişine devam ediyor

Fed’in son hamlesi sonrası Bitcoin yükselişine devam ediyor

Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para piyasaları haftanın ikinci yarısında ABD Fed’in bankalara toplamda 300 milyar dolarlık fon enjekte etmesiyle yükselişine devam etti.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank‘in çöküşünün ardından ABD bankaları, Fed’den yüksek miktarda likidite talep etti. Bilançosunda küçülmeye giden Fed’in çabalarına sekte vuran bu gelişmenin ardından ABD Merkez Bankası, 2008 yılından bu yana ilk kez iskonto penceresini açtı. Fed, bankalara tüm zamanların en yüksek miktarına denk gelen 152,9 milyar dolarlık fon enjekte etti. Fed, daha önce 2008 krizinde iskonto penceresini kullanarak piyasaya 112 milyar dolar aktarmıştı. 

Silicon Valley Bank ve Federal Mevduat Sigorta Kurumunun (FDIC) el koyduğu Signature Bank için sağlanan 140 milyar dolardan fazla diğer fonlama ile birlikte Fed’in bilançosunun yaklaşık 300 milyar dolar arttığı görüldü.

Fed’in bilanço küçültme hedefine yönelik olarak sıkılaştırıcı para politikasını benimsemesi kripto para birimleri gibi riskli varlıkları olumsuz etkilemişti. Son gelişmeler eşliğinde kripto para piyasaları Bitcoin önderliğinde yükseliş yönlü olumlu görünümünü korudu. 

Bazı piyasa yorumcuları ABD bankalarının daha derin bir kriz içine girebileceğini tahmin ederken bankaların hazine kağıdı portföylerinin zararlarının çok daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Bu da borç temerrüdü ve resesyon riskini artıran bir faktör olarak görülüyor.

Bitcoin ve Ethereum piyasasında son durum 

Tüm bu önemli gelişmelerin ışığında Bitcoin, son 24 saatte %6 yükselerek 26.000 dolar bandına adım attı ve haftalık bazda değer artışını %30’un üstüne taşıdı. Ethereum’da da 24 saatlik yükseliş %4’e yakın gerçekleşirken en büyük altcoin 1.715 dolara yükseldi ve geçen haftadan bu yana %20’nin üzerinde değer artışı gerçekleştirdi.

Bitcoin’de son sıçrama fiyatın geri geleceğini düşünen ve satış pozisyonu açan birçok yatırımcının tasfiye olmasına neden oldu. Bitcoin, küresel bankacılık krizi endişelerine karşın yükselişine devam ederken Coinglass verilerine göre 40 bini aşkın yatırımcının toplamda 137,6 milyon dolarlık pozisyonu tasfiye oldu.

Toplam tasfiyelerin %71’i satış pozisyonlarından oluşurken 71 milyon dolarlık Bitcoin pozisyonun zararla kapanması, en yüksek tasfiye miktarını oluşturdu.

Yazar: Günay Caymaz
via Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X