Ekonomi Haberleri

Fitch: Yapışkan enflasyon İngiltere’de faiz oranlarını etkiliyor

Fitch Ratings, yapışkan enflasyonun İngiltere’de faiz oranlarının zirve yapma riskini artırdığını bildirdi.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten yapılan açıklamaya göre, İngiltere’de maaşlardaki hızlı büyüme hizmet sektörü enflasyonunun sürmesine yol açacak ve bu durum İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Eylül’deki toplantısında politika faizini yükseltme ihtimalini artırıyor.

Temmuz’da yüzde 6,8 olan manşet enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 5 seviyesine gerilemesi beklenirken, enerji ve gıda enflasyonundaki düşüşün bu gerilemeye katkı sunacağı öngörülüyor.

Temmuz’da yüzde 6,9 ile sabit kalan çekirdek enflasyonun da yavaşlaması beklenmesine rağmen, hizmet sektörü enflasyonunun geçen ay yüzde 7,4’e çıkması faiz oranlarının yükseltilmesi ihtimalini güçlendiriyor.

BoE’nin şu an yüzde 5,25 olan faiz oranı zirve seviye olarak öngörülmesine rağmen, maaş ve çekirdek enflasyon verilerindeki sürpriz gelişmeler sonrası, BoE’nin faizi 25 baz puan yükselterek yüzde 5,5’e çıkarma riskinin arttığı tahmin ediliyor.

İngiliz ekonomisine ilişkin büyüme tahminini yüzde 1,2’ye düşüren Fitch, düşük büyüme, artan işsizlik ve yüksek enflasyonun etkisiyle, ülkede stagflasyon dönemi yaşanma riskinin arttığını öngörüyor. Geçen yıl ortalarından beri ekonomik büyüme İngiltere’de yatay seyrederken, Euro Bölgesi ve ABD’de daha yüksek büyüme oranları görülüyor.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Fitch Ekonomi Birimi Direktörü Jessica Hinds, iş gücü piyasasında olumlu gelişmeler görülmesine rağmen özel sektör maaşlarındaki hızlı artış nedeniyle hizmet sektörü enflasyonunun 2024’te yapışkan kalmaya devam edeceğini belirtti.

Maaşlarda 2001’den beri yıllık bazda en yüksek artış görüldü

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin 15 Ağustos’ta açıkladığı iş gücü piyasası verilerine göre, İngiltere’de işsizlik nisan-haziran döneminde yüzde 0,3 artışla yüzde 4,2’ye yükseldi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde çalışanların ikramiyeler hariç tutulan düzenli maaşlarındaki yıllık bazda artış yüzde 7,8 oldu ve maaşlarda karşılaştırılabilir kayıtların tutulmaya başlandığı 2001’den beri yıllık bazdaki en yüksek artış görüldü.

Beklentileri aşan yükseliş, ülkede enflasyon endişelerini artırırken, maaş artışları BoE’nin para politikası kararları açısından önem taşıyor.

BoE Başkanı Andrew Bailey, daha önce yaptığı açıklamada, maaş artışlarındaki seviyenin sürdürülemez olduğunu belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X