Emtia Haberleri

FOMC öncesi altında son durum

Altın, Fed’in faiz kararını açıklayacağı FOMC toplantısı öncesinde temkinli hareket ediyor.

ABD’de üç bankanın iflas etmesi ve Avrupa’da da bazı bankalardaki likidite sorununun artması, piyasalarda son iki hafta içinde risk iştahında sert düşüş yarattı. Altın ise bu dönemde güvenli liman talebi ile 2.000 dolar üzerine çıkarak bir yılın zirvesini gördü.

Altında son durum

Hafta sonu Fed ve ECB dahil beş büyüm merkez bankasının piyasadaki likiditeyi artırmak için swap işlemlerini günlüğe düşürmeleri ve finansal istikrarın devam etmesi için gerek görülmesi halinde daha fazla adım atacaklarını açıklaması, risk iştahını bir miktar artırdı. Kıymetli metal hafta başında 2.009 doları görmesinin ardından 1.940 dolara geriledi. FOMC öncesi fiyat bu seviye yakınında yatay seyrediyor.

Fed’den ne bekleniyor?

ABD’de enflasyonun yeniden yükselmesi nedeniyle Fed’in bugünkü toplantıda 25 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. Öte yandan finansal sektöre dair endişelerin azalması için de sözlü yönlendirmede bulunması ve istikrar mesajı vermesi bekleniyor.

Fed’in bankacılık sektöründe yaşanan krize dair tutumunun piyasalardaki paniği azaltması halinde risk iştahı güçlenebilir ve altında gerileme yalanabilir. Ancak ilk tepkilerin ardından piyasaların Fed’in nihai faiz tahmini ve yıl içinde faiz indirimine gitmesi ihtimalinin fiyatlamada belirleyici olması bekleniyor. Bu da altının yakın gelecekte cazibesini koruyabileceği olasılığını canlı tutuyor.

Gram altın rekor seviyeden döndü

Pazartesi günü onstaki yükselişin etkisiyle 1.229 TL’ye çıkarak rekor kıran gram altın, bugün 1.189 TL’den işlem görüyor.

FOMC öncesi altında son durum

via investing.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X