Ekonomi Haberleri

Forbes Yılın En Zenginleri Listesi: Türkiye’den 26 Milyarder Servetlerini Artırdı

Forbes dergisi, yılın en zengin insanlarının sıralandığı 2023’ün milyarderleri listesini yayımladı. Listenin zirvesinde bu yıl ilk kez bir Fransız iş insanı, LVMH’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault yer aldı. Arnault’un servetinin toplam değeri, geçen yılın 158 milyar dolarından bu yıl 211 milyar dolara yükseldi.

Listenin eski bir numarası Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise 104 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 6. insanı olarak listeye girdi. Geçtiğimiz yılın en zengini Elon Musk ise bu yıl 180 milyar dolarlık net servetiyle listede ikinci sıraya geriledi.

Listedeki milyarderlerin yarısının geçtiğimiz yıla göre daha yoksul olduğu gözlemlendi. Toplam 2,640 milyarder arasında ABD’li iş insanları yine büyük çoğunluğu oluşturdu. ABD’yi 562 milyarderle Çin ve 169 milyarderle Hindistan izledi.

Forbes, düşen hisse senetleri, yaralanan unicorn şirketleri ve yükselen faiz oranları nedeniyle dünyanın en varlıklı insanları için zorlu bir yıl olduğunu belirtti. Listenin toplam serveti de geçen yıla kıyasla 500 milyar dolarlık bir azalmayla 12 trilyon 200 milyar dolar olarak hesaplandı.

Forbes dergisi, dünya genelinde zenginlerin listesini yayınladı. Listeye 26 Türk milyarder girdi ve bunların 15’i servetlerini geçen yıla göre artırdı. En zengin Türk milyarder İbrahim Erdemoğlu, SASA Polyester’in sahibi olarak 5 milyar 300 milyon dolarlık servetiyle 497. sırada yer aldı. Yıldız Holding’in sahibi Murat Ülker ise 534. sırada 5 milyar dolarlık servetiyle kendisine yer buldu. İbrahim Erdemoğlu’nun kardeşi Ali Erdemoğlu ise 4 milyar 700 milyon dolarlık servetiyle Türkiye’nin üçüncü, dünyanın 580. zengini olarak sıralandı. Koç Holding’in en büyük hissedarlarından Semahat Sevim Arsel, 3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin dördüncü, dünyanın 982. en zengin milyarderi oldu. Limak Holding’in ortağı Sezai Bacaksız da 2 milyar 200 milyon dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 11. milyarderi, dünyanın 1368. sırasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X