Şirket Haberleri

Foxconn’dan satışlarda düşüş beklentisi

Foxconn olarak bilinen Tayvan merkezli Hon Hai yılın geri kalanında aralarında akıllı telefonların da olduğu ana iş hatlarının büyük kısmında daralma beklediğini açıkladı. Şirket daha önce satışların yatay seyretmesini bekliyordu.

Teknoloji tedarikçisi Hon Hai (Foxconn), daha önce yaptığı öngörüde satışların yatay seyretmesini beklerken tahminini daralmaya çevirdi. Bu beklenti, firmanın Apple’ın da aralarında olduğu global şirketler için ürettiği cihazlara olan talep konusunda bir uyarı olarak yorumlandı.

Global ekonomik zorlukların elektronik alanında tüketici harcamalarını azaltması sonucunda Tayvan şirketi, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere ana iş hatlarının çoğunun bu çeyrekte ve yılın kalanında az oranda daralmasını bekliyor. Şirketin işletme geliri beklenin çok üstünde 30% bir düşüş yaşayarak Haziran çeyreğinde 30,9 milyar Yeni Tayvan doları (968 milyon dolar) oldu.

Hon Hai’nin bildirdiği sonuçlar, ekonomik gerileme döneminde tüketicilerin ve kurumların harcamalardan kaçınmasının sonucu olarak global elektronik piyasasının kötüye gittiğinin göstergesi. Pandemi döneminde başlayan bu gerilemenin beklenilenden uzun sürebileceği uyarısı, Apple, Qualcomm Inc. ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. gibi endüstri liderleri tarafından yapılmıştı.

Apple Ağustos’ta satışlarındaki en uzun düşüş dönemini bildirdi

Telefon, bilgisayar ve tablet taleplerinin dünya çapında düşüş yaşaması üzerine Hon Hai’nin en büyük müşterisi olan Apple, Ağustos ayında satışlarındaki en uzun düşüş dönemini yaşadığını belirtmişti.

Dünya çapında bu cihazların en büyük piyasasını teşkil eden Çin ise şu an ekonomistlerin zamanla kötüleşebileceğini öngördüğü bir ekonomik karışıklık döneminde.

Apple, geçtiğimiz yıla benzer şekilde tedarikçilerinden 85 milyon iPhone 15 üretmelerini istedi. Bu sayının, global ekonomideki hareketlenmelere ve akıllı telefon piyasasındaki gerilemelere rağmen sevkiyatları stabil tutması bekleniyor. Apple’ın Pro modellerinin fiyatlarını yükseltmesinin de geliri artırması bekleniyor.

Hon Hai’nin Pazartesi günü açıkladığı net gelir, analistlerin öngördüğü ortalama 25,9 milyar Yeni Tayvan dolarını geçerek 33 milyar Yeni Tayvan doları oldu. Bu kazanca gayrimenkul kazançları da dahil farklı alanlardan ulaşıldığı düşünülüyor. Şirket, bir önceki çeyrekte 2021’in son üç ayından bu yana ilk düşüşü olan yüzde 14’lük bir düşüş bildirmişti.

Counterpoint Research Analisti Ivan Lam, “ABD, Çin ve Japonya gibi ana piyasalarda talebin düşmesi ve siparişlerin bir kısmının Luxshare gibi satıcılara geçilmesinin, Foxconn’dan gelen iPhone sevkiyatlarını geçen yıla oranla dördüncü çeyrekte ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde düşüreceğini” beklediklerini ifade etti.

Bloomberg Intelligence Ne Diyor?

Hon Hai’nin geliri, 2023’te iPhone’un yavaş büyümesinden ve pandemiden artakalan etkiler, tercih edilmeyen ölçek ekonomileri ve kapasite yerleştirmelerinin sebep olduğu olası kâr baskılarından etkilenebilir. Ancak kayda değer ölçek faydaları ve kurum içi parça tedarikleri Hon Hai’nin yavaşlayan iPhone piyasasıyla ve maliyet baskılarıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir. (Steven Tseng, analist)

Foxconn, ABD’nin Çin’e uygulayacağı olası ekonomik ve teknolojik yaptırımlardan etkilenmemek için çeşitlilik arayışını artırdı. Foxconn, bu amaçla Hindistan’a 1,2 milyar dolar değerinde yatırım yapmayı planlıyor.

Foxconn Hindistan’a yatırımları artırma hedefini doğruladı

Pazartesi günü Yönetim Kurulu Başkanı Young Liu Foxconn’un Hindistan’a yapılan yatırımları artırma hedefini doğruladı. Foxconn halihazırda Hindistan’da 9 üretim kampüsü ve 30’dan fazla fabrika işletiyor. Liu’nun ifadelerine göre Foxconn, Hindistan’da büyüme aşamalarının henüz başında olmasına rağmen ülkeden yıllık 10 milyar dolarlık kâr ediyor.

Foxconn, uzun vadede elektrikli araç hedefleri olmasına rağmen bu amaca giden süreçte ilerlemiş sayılmaz. Şirketin Lordstown Motors Corp. ile yapmayı planladığı ortaklık, Tayvan şirketinin fonları alıkoymayı tehdit etmesi üzerine iptal olmuştu.

Bu olay, artan maliyetlerin zaten zayıf olan kr oranlara etkisinin sonucunda Foxconn’un yaşadığı zorlukları belirgin hale getirdi. Foxconn yöneticileri, yapay zeka donanımı üretimlerine dikkat çekerek, bu alanda kazanılan kârın 2023’ün ilk yarısında üç katına çıktığını da dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X