Ekonomi Haberleri

Goldman, Çin’in büyüme tahminini düşürdü

Goldman Sachs, ülkenin kovid sonrası sessiz toparlanmasına ilişkin kötümserliğin son işareti olarak Çin ekonomisi için büyüme tahminlerini düşürdü.

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs Pazar günü Çin için ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü. Goldman, hükümetin mevcut teşvik seviyelerinin ekonomiye daha önce düşünülenden daha az destek sağlayacağını belirtti.

Yatırım bankası, 2023 gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) tahminini yüzde 6’dan yüzde 5,4’e indirerek, bu yıl Çin’in ekonomik toparlanmasına dair beklentilerini düşüren diğer büyük bankalar listesine katıldı.

Banka, Pazar günü yayınladığı bir notta, ülkenin devam eden teşviğinin güçlü bir “büyüme dürtüsü” oluşturmaktan zayıf olduğunu ve bu yılın başlarında Kovid-19 önlemlerinin kaldırılmasına rağmen daha yavaş bir toparlanmayla sonuçlanacağını söyledi.

Goldman Sachs ayrıca ikinci çeyrek GSYİH görünümünü yüzde 4,9’dan çeyreğe göre yüzde 1’e düşürdü, ancak yılın ikinci yarısında potansiyel olarak daha fazla teşvik önlemleri konusunda bir iyileşme öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Whatsapp
Sorularınız mı var?
Merhabalar, nasıl yardımcı olabiliriz?