Ekonomi Haberleri

Gözler Euro Bölgesi enflasyonunda

Gözler Euro Bölgesi enflasyonunda© Reuters.

Dün 50 baz puanlık faiz artışı yapan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankacılık sektörünün piyasalarda yarattığı gerilimi yakından izlediklerini belirtti. Faiz kararı sonrası açıklama yapan Başkan Lagarde, olası bir sorunu görüşüp karar aldıklarını, gerekmesi durumunda bölge bankacılık sektörüne likidite sağlayacaklarını söyledi. Lagarde, enflasyonun öncelikli sorun olduğunu ve hedeften çok uzakta kaldığını vurgulayarak enflasyonu düşürme çabasına devam edeceklerini ifade etti.

Enflasyon oranı açıklanacak

Dünkü ECB toplantısında küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyondaki gerilemede önemli paya sahip olduğu, ancak çekirdek enflasyondaki yükselişin de risklerin devam ettiğini gösterdiği ifade edildi.

Bugün TSİ 13.00’te Euro Bölgesi enflasyon oranı açıklanacak. Beklenti manşet enflasyonun Şubat’ta aylık %0,8 oranında artış göstermesi, yıllık oranın ise %8,5 olması yönünde. Ocak ayında rekor yüksek seviyeye çıkan çekirdek enflasyonun ise Şubat’ta zirveyi koruması bekleniyor.

Dünkü toplantıda gelecek aylar için sinyal vermeyen ECB, kararın verilere bağlı olacağını belirtti. Piyasalar enflasyonun yüksek kalması durumunda bankanın faiz artışına gelecek toplantıda da devam etmesini beklese de finansal piyasalardaki durumun belirleyici olacağı görüşünde.

Euro’da son durum

Çarşamba günü Avrupa bankalarındaki sert düşüşün etkisiyle %2 gerileyen euro, dünkü toplantının ardından bir miktar toparlanma gösterdi. Bugün, dolar karşısında 1,0660 ve sterlin karşısında da 0,8770 seviyesinden işlem gören euro, TL karşısında 20,2550’den işlem görüyor.

Yazar: Deniz Engin
via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X