Döviz Haberleri

Güvenli liman statüsü doların yükselmesine yardımcı oldu

Güvenli liman statüsü doların yükselmesine yardımcı oldu© Reuters.

EUR/USD

Devam eden bankacılık krizinin ortasında ve bu haftaki Fed politika toplantısı öncesinde talep gören güvenli liman ABD doları, Pazartesi günü erken Avrupa ticaretinde yükseldi.

Dolar endeksi %0,1 artışla 103,470 seviyesinden işlem gördü.

Dolar, bir grup büyük merkez bankasının finansal sistemin istikrarını sağlamak amacıyla acil likidite önlemleri açıklamasının ardından geriledi.

Credit Suisse ‘in (SIX:CSGN) acil kurtarılmasının ardından İsviçreli yetkililer bankacılık devinin rakip UBS (SIX:UBSG) tarafından devralınmasını organize etti.

Bununla birlikte UBS’in devralma işleminin bir parçası olarak yaklaşık 17 milyar dolar değerinde Credit Suisse tahvilini silecek olmasından dolayı bankacılık sektöründeki, özellikle de borç piyasasındaki gerginlikler devam ediyor.

Yatırımcılar bu haftaki Fed toplantısı öncesinde de temkinli davranıyor.

Fed’in bankacılık sektöründeki çalkantılar nedeniyle faiz oranlarını sadece 25 baz puan artırarak bu ayın başlarında tahmin edilen orana göre daha küçük bir artış yapacağı beklentileri yükseliyor.

Bununla birlikte enflasyonun yüksek seyretmeye devam etmesi nedeniyle Fed’in piyasalara ne tür sinyaller göndereceği konusunda hâlâ büyük bir belirsizlik var.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın, seansın ilerleyen saatlerinde Avrupa Parlamentosunun ekonomi komitesi önünde yapacağı konuşma öncesinde euro/dolar, %0,1 düşüşle 1,0659 seviyesine geriledi.

Yönetim Konseyi üyesi François Villeroy de Galhau, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ECB’nin geçen hafta faizleri 50 baz puan artırdığını ve bu kararın kurumun bölge bankalarına güvendiğini gösterdiğini söyledi.

Sterlin/dolar %0,2 artışla 1,2193 seviyesine yükselirken İngiltere Merkez Bankasının (BoE) bu hafta içinde faizleri artırması bekleniyor. Ancak merkez bankasının enflasyon ile mücadele ve finansal kargaşa endişeleri arasında zor bir denge kurması gerekecek.

AUD/USD 0,6694 seviyesinde yatay işlem görürken NZD/USD 0,6257 seviyesine indi. Yen de güvenli liman statüsünden faydalandı ve dolar/yen %0,5 düşüşle 131,12 seviyesine geriledi.

Japonya Merkez Bankasının Mart ayı toplantısından gelen tutanaklar, birçok yönetim kurulu üyesinin, merkez bankasının ekstra destekleyici duruşunu sürdürmekten yana olduğunu gösterdi ancak bazı üyeler, getiri eğrisinde politikadan kaynaklı devam eden çarpıklıklara ilişkin endişelerini dile getirdi.

Çin Merkez Bankasının yerel kreditörler için zorunlu karşılık oranlarını beklenmedik bir şekilde düşürerek likidite koşullarını gevşetmesinin ardından dolar/yuan 6,8891 seviyesine yükseldi.

Yazar: Peter Nurse

via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X