Ekonomi Haberleri

Hindistan Merkez Bankası’ndan sürpriz hamle

Hindistan Merkez Bankası, piyasalardaki faiz artışı beklentilerine rağmen politika faizini sabit tutma kararı aldı. 2022 yılının ortasından beri uyguladığı sıkılaşma döngüsüne ara veren banka, politika faizini yüzde 6,50 seviyesinde sabit tuttu. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, politika faizinin 25 baz puan artarak yüzde 6,75 seviyesine çekileceği yönünde beklentilerini dile getirmişti. Ancak, bankanın sürpriz kararı piyasalarda 13 baz puanlık bir düşüşe neden oldu ve Hindistan’ın 5 yıllık tahvillerinde getiri yüzde 7,02 seviyesine geriledi.

Banka, enflasyon beklentisini de yüzde 5,3’ten yüzde 5,2’ye çekti. Ancak, ülkede çekirdek enflasyonun hala yüzde 6’nın üzerinde seyretmesi nedeniyle enflasyonun seyrinin henüz ılımlı bir seviyeye oturmadığı görüldü. Bankanın Mayıs 2022’den bu yana her toplantıda faiz artışı kararı aldığı düşünüldüğünde, sürpriz karar şaşırtıcı oldu.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, kararın oybirliği ile alındığını belirtti ve bankanın önümüzdeki toplantılarda gerekli olması durumunda hamle yapmaktan çekinmeyeceğini söyledi. Avustralya Merkez Bankası’nın da sıkılaşmaya ara vermesi ile birlikte, küresel piyasalarda faiz artışlarına dair endişeler artarken, Hindistan Merkez Bankası’nın sürpriz kararı bu endişeleri bir miktar azalttı.

Hindistan, son dönemde yüksek enflasyon ve ekonomik durgunlukla mücadele ediyor. Pandemi döneminde ekonomisinde önemli ölçüde daralma yaşayan ülke, son dönemde ekonomik toparlanmaya başlasa da, yüksek enflasyon ve diğer sorunlar ile mücadele etmeye devam ediyor. Hindistan Merkez Bankası, bu zorlu dönemde politika faizini sabit tutarak, ekonomik toparlanmayı desteklemeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X