Ekonomi Haberleri

İhracat iklimi endeksi Mayıs 2022’den beri en yüksek seviyede

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Mart ayı sonuçlarını açıkladı. Endeks, ikinci kez artarak 52,6 seviyesine yükseldi. Bu veri, Mayıs 2022’den bu yana en belirgin güçlenmeye işaret etti. İhracat talebinin artması ve ana pazarlardaki toparlanmaların hız kazanması, ihracat iklimini iyileştirdi.

Almanya ve ABD ekonomilerinde yüksek artışlar kaydedilirken, diğer Avrupa ülkeleri de büyümenin ivme kazandığını gösteriyor. Hollanda, Avusturya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde ise imalat sanayi üretimi düşüş kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, petrol dışı ekonomik aktivitede güçlü artışlar gösterirken, Mısır ve Lübnan’da üretim azalmaya devam etti. Ancak, Çin ekonomisindeki toparlanma devam ediyor ve üretim geçen yılın haziran ayından bu yana en yüksek oranda artış gösterdi.

Nijerya’daki nakit krizi, ekonomik aktivite üzerinde ciddi bir etki yaratmaya devam ediyor.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, küresel talepteki toparlanmanın hızlanmasıyla birlikte Türk imalatçılarının ihracat ikliminde yaklaşık bir yıla yakın dönemin en belirgin iyileşmesini gözlemlediklerini söyledi. En büyük 10 ihracat pazarının sekizinde üretim mart ayında artış kaydetti. Bu gelişmeler, firmaların sağlam bir temel üzerinde ikinci çeyreğe başladığına işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X