Ekonomi Haberleri

“İhracatta yeni pazarlar bulamıyoruz”

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği Başkanı Dr. Hakan Çınar “Yeni pazarlara girme konusunda kendi iç maliyetlerimizi ve sistemlerimizi biraz daha oturtmamız lazım” dedi.

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği Başkanı Dr. Hakan Çınar “Turizm döneminde olduğumuzu da göz önünde bulundurduğumuzda dış ticaret rakamlarının daha iyi gelmesini bekliyoruz; ama baktığımızda belli ölçülerde bir durağanlık söz konusu. İhracatta yeni pazarlar bulamıyoruz” dedi.

Temmuz ayını kendi içinde değerlendirdiğimizde iyi bir Temmuz ayı geçmiş gibi gözükse de bunun beklenilen oranda olmadığını ifade eden Çınar, katıldığı Bloomberg HT yayınında “Nisan ayında ihracatımızı 19 milyar 315 milyon dolar olarak gerçekleştirdik. Mayıs ayına geldiğimizde bu rakam 21 milyar 651 milyon dolara yükseldi. Haziran ayında bu rakam 20 milyar 901 milyon dolara geriledi. Temmuz ayı her ne kadar kendi içinde en iyi Temmuz ayı gibi gözükse de 20 milyar 901 dolardan 20 milyar 93 milyon dolara geriledi. Yani yeniden bir düşüş söz konusu. Çok büyük bir fark olmasa da, biz ihracatın bu kadar desteklendiği bir dönemde daha da yükselmesi beklentisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Çınar “Dış ticaret açığı aslında yerini koruyor; çünkü üretimdeki dışa bağlılık aynı oranda devam ediyor. Pazarlarımızı çok değiştiremediğimiz, yeni pazarlar bulamadığımız için beklediğimiz oranda bir sıçrama henüz elde edemiyoruz. Hala en fazla ihracat yaptığımız ülke grupları başında 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği geliyor. Özellikle resesyon belli ölçülerde etmen. Batıda çok büyük bir resesyon yok belki ve çok da fazla karamsar olmamak gerekiyor ama belli ölçülerde eskiye nazaran bir durağanlık, gerileme olduğu hepimizin malumu. Bunun belli ölçülerde de olsa otomotiv gibi bazı sektörlere yansımaları büyük oldu. Yeni pazarlara girme konusunda da bizim kendi iç maliyetlerimizi ve sistemlerimizi biraz daha oturtmamız lazım” dedi.

İhracatçıların finansman sorununa da değinen Çınar “İhracatçımızın ucuz finansmana erişmesi lazım. Eximbank kredilerinin biraz daha dinamizm kazanması lazım. Öte yandan gümrük birliği konusunda ki belli ölçülerde de olsa olumlu yöne gidiş bizim için umut verici” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X