Ekonomi Haberleri

IMF: Enflasyonla Mücadele Sonrası Faizler Pandemi Öncesine Dönecek

IMF tarafından yayınlanan son raporda, küresel ekonomideki risklere dikkat çekilerek, faiz oranlarının pandemi öncesi seviyelere düşebileceği belirtiliyor. ABD ve diğer sanayileşmiş ülkelerdeki faiz oranlarının, enflasyonla mücadelenin sona ermesinin ardından pandemiden önceki düşük seviyelere geri döneceği öngörülüyor.

Raporda, kamu borçlarının yükselmesi ve reel faiz oranlarının artmasıyla birlikte, politika yapıcılarının bu zorluklarla nasıl başa çıkacakları da ele alınıyor. IMF, daha düşük faiz oranlarının bazı ülkelerin yüksek kamu borçlarıyla başa çıkmasını kolaylaştırabileceğini savunuyor.

Bloomberg Economics ise küresel merkez bankalarının faiz artışlarının sonuna yaklaştığını veya faiz indirimine hazırlandığını öngörüyor. Küresel faiz tepe noktasının üçüncü çeyrekte yüzde 6 olacağı tahmin edilirken, gelecek yılın sonunda ise yüzde 4,9’a düşeceği öngörülüyor.

Özetle, IMF’nin son raporu ve Bloomberg Economics’in analizi, küresel ekonomide faiz oranlarının düşüş trendinde olduğunu ve bazı ülkelerin yüksek kamu borçlarıyla başa çıkmak için faizlerin düşük kalmasının önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X