Ekonomi Haberleri

Kamu işçisine yüzde 30 zam önerisi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde kamu işvereninin kendilerine 11 bin 500 lira taban ücret ve yüzde 30 zam teklifinde bulunduğunu belirterek, “Bu teklif işçi kesimi olarak bizim taleplerimizi karşılamıyor” dedi. Kamu işçisi yüzde 45 zam talep etmişti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde gelinen aşamayla ilgili Türk-İş Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Çerçeve Protokolü’nün içinde farklı kamu kurum ve kuruluşları ilgilendiren 301 sözleşme bulunduğunu belirten Atalay, bu sözleşmelerinin yüzde 25’inin Ocak ayında, yüzde 75’inin ise Mart’ta sürelerinin dolduğunu vurguladı.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle sözleşme görüşmelerine bir süre ara verdiklerini dikkati çeken Atalay, şöyle konuştu:

“Kamu işvereniyle yaklaşık 20 gün önce tekrar görüşmelerimiz başladı. Konfederasyon başkanları olarak biz de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştük. Biz taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, ilk altı ay yüzde 45 zam ve refah payı ve sosyal haklarda iyileştirmeleri içeren talepleri sunmuştuk. Geçen hafta bize 11 bin 500 lira taban ücret ve yüzde 30 artış teklif edildi. Bu teklif işçi kesimi olarak bizim taleplerimizi karşılamıyor. Bu rakamları konuşmanın uygun olmadığını ifade ettik.”

Atalay, Mayıs ayında işçilerin zamlı ücretini almasını talep ettiklerini belirterek, arzu edilen rakam olması halinde sözleşmeyi 10-15 gün içinde bağıtlamak istediklerini dile getirdi.

Görşüme yarın

Bakan Vedat Bilgin ile yarın görüşme ihtimallerinin olduğunu dile getiren Atalay, TÜHİS’in teklifindeki refah payına ilişkin soru üzerine de işveren tarafından yapılan yüzde 30’luk zam teklifinde refah payının da dahil olduğu bilgisini verdi.

Yeni dönem sözleşmesiyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile 10 Nisan’da görüştüklerini anımsatan Arslan, geçen dönem imzalanan kamu çerçeve protokolünde yer alan bazı başlıkların hayata geçirilemediğini söyledi.

Arslan, ayrıca 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında HAK-İŞ olarak Kahramanmaraş’ta sembolik bir etkinlik yapacaklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X