Ekonomi Haberleri

Kanda: Döviz kurlarındaki hareketlerde ABD ile yakın temas içindeyiz

Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın bu haftaki politika kararlarına hazırlanan döviz yatırımcıları, yendeki dalgalanmaların aşırı görülmesi halinde Japon yetkililerin olası ABD desteğiyle döviz piyasasına müdahale etmeye hazır olduklarına dair yeni hatırlatmalar aldı.

Japonya’nın döviz kurlarından sorumlu ismi olan Masato Kanda Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’deki mevkidaşlarıyla yakın temas halinde olduğunu ve her iki tarafın da aşırı Döviz hareketlerini hoş karşılanmadığı konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen daha önce Japonya’nın yeni desteklemeye yönelik herhangi bir müdahalesinin, eğer volatiliteyi yumuşatmayı amaçlıyorsa anlaşılabilir olacağını söylemişti.

Dolar 147,92 yene yaklaşırken yen gece boyunca zayıflayarak Kasım ayından bu yana en düşük seviyesine yakın seviyelere geldi. Kanda, gerekli görülmesi halinde piyasalara yönelik herhangi bir adımı göz ardı etmeyeceğini ve gelişmeleri aşırı bir aciliyet duygusuyla izlemeye devam ettiğini söyledi. Yen, kazançlarından vazgeçmeden önce Kanda’nın açıklamalarının ardından sadece bir miktar güçlendi.

Kanda, yetkililerin faiz oranlarını sabit tutmasının beklendiği Fed’in Çarşamba günü geç saatlerde alacağı karar öncesinde konuşuyordu. Japonya ile ABD arasındaki genişleyen faiz oranı farkı yendeki zayıflıkta önemli bir faktör oldu ve yüksek getirili doları daha çekici hale getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X