Ekonomi Haberleri

Kentsel dönüşüm paketleri açıklandı

Kentsel dönüşüm paketleri açıklandı

Yeni yapıların inşasına ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar kapsamında daha önce devreye alınan desteklere ilave olarak riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin yeni paketler açıklandı. 

Riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli yapıların malikleri için ve kentsel dönüşüm kapsamında yüklenici ve konut üreticileri için destek paketleri hazırlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile eşgüdüm içerisinde maliklere yönelik sunulan finansman paketi kapsamında kişi başı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar finansman imkanı sunulacak ve finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını karşılanacağı belirtildi.

Ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimini sağlanacak.

Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uygulanan tazmin oranını bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkarıldı. Finansman paketinde 12 ay ödemesiz dönem imkânı dâhil toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL’ye kadar finansman imkânı sunulacak. Bu doğrultuda 50 milyar TL kefalet limitini kullanıma açılacağı belirtildi.


via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X