Dünya Haberleri

Konut Piyasasındaki Yanlış Fiyatlandırmanın Tarihin Tekerrür Edebileceği Konusunda Uyarıyor

DeltaTerra Capital CEO’su Dave Burt, 2008 krizini tahmin eden yatırımcılar arasında yer almıştı. Bugün ise konut piyasasında yeniden bir mali felaket için uyarıda bulunuyor. Burt, ABD’deki evlerin yüzde 20’sinin sel riski nedeniyle yanlış fiyatlandırma sorununa maruz kaldığını belirtiyor. Bu durum, gerçekleşmesi halinde küresel mali kriz sırasındaki olağanüstü düzeltmeye benzeyebilir ve en savunmasız durumdaki insanlar üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Ancak olası krizin 2008 krizine kıyasla daha küçük olacağı bilgisini paylaşıyor.

Burt, söz konusu yeniden fiyatlandırma sorununun toplamda küresel mali kriz boyutunun ve büyüklüğünün belki dörtte biri olduğunu düşündüklerini belirtiyor. Ancak, maruz kalan topluluklar için çok zarar verici olabileceğinin altını çiziyor. Konut piyasasındaki bu yanlış fiyatlandırma sorunu, küresel finansal sistemi yok etmekle tehdit eden 2008 krizine benzer bir etkiye neden olabilir.

Bugün ABD konut piyasası yüksek mortgage oranları nedeniyle büyük bir temel değişim yaşarken, küresel merkez bankaları faiz oranlarını artırarak enflasyona karşı mücadele ediyor. Mart ayında açıklanan veriler, ABD konut sektöründeki daralmanın sona erdiğini gösterdi. Ancak, Dave Burt’un uyarısı, konut piyasasındaki sorunların henüz bitmediği ve yeni bir mali felaketin kapıda olabileceği konusunda dikkat çekiyor.

Sonuç olarak, yatırımcıların her zaman tetikte olmaları ve olası sistemik sorunları önceden belirleyebilmeleri gerekiyor. Konut piyasasındaki bu yanlış fiyatlandırma sorunu, birçok insanın acı çektiği 2008 krizine benzer bir etkiye neden olabilir. Ancak, bu krizin büyüklüğünün daha küçük olacağı ve krizden en savunmasız durumdaki insanların zarar görebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X