Piyasa Haberleri

Küresel piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

Küresel piyasalar ABD enflasyonuna odaklandı

Küresel piyasalar son günlerde ABD bankacılık sektöründe yaşanan kriz sonrası değişen Fed beklentilerini yakından izlerken, dikkatini ABD’de açıklanacak enflasyon verilerine çevirdi.

Silicon Valley Bank’in çöküşüyle New York’tan Tokyo’ya çok sayıda küresel yatırımcı banka hisse pozisyonlarını azaltmaya başlarken, küresel finansal sektör hisselerinin piyasa değeri 465 milyar dolar eridi.

Satışların derinleşmesiyle Asya’da MSCI Asia Pacific Financials Index yüzde 2,7 düşüşle 29 Kasım’dan bu yana en düşük seviyesine indi. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. Japonya’da yüzde 8,3’e kadar gerilerken, Güney Kore’de Hana Financial Group Inc. yüzde 4,7, Avustralya’da ANZ Group Holdings Ltd. yüzde 2,8 düştü.

Asya’daki bu kayıplar ABD finansal sektör hisselerindeki düşüşlerin ardından geldi. Satış baskısı ABD’de yetkililerin SVB krizinin diğer bankalara yayılmasını engellemek için attığı adımların yeterli olup olmayacağını sorgulamaya başlamasıyla gerçekleşti.

MSCI World Financials Index ve MSCI EM Financials Index‘in toplam piyasa değeri, üç gün içinde yaklaşık 465 milyar dolar düştü.

Bloomberg Intelligence Analisti Francis Chan, Asya’daki büyük bankaların sağlam mevduat, varlık ve likidite karışımları sayesinde SVB benzeri bir mevduat çıkışı ile karşılaşmasını beklemediğini, ancak küçük bankaların kolayca gözden kaçabilecek likidite ve kredi riskleri barındırabileceğini belirtti

ABD’de enflasyon verisi açıklanacak

SVB’nin batması öncesi Fed’in faiz kararı açısından belki de en önemli belirleyici unsur olacak ABD Şubat ayı tüketici enflasyonu verileri bugün Türkiye saatiyle 15:30’da açıklanacak.

Bloomberg anketine göre, TÜFE’de aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 6 artış açıklanması bekleniyor. Çekirdek TÜFE’de ise bir önceki yıla göre yüzde 5,5 artış açıklanacağı tahmin ediliyor.

Bloomberg Economics, piyasaların Fed’in faiz artırımlarına Mayıs toplantısında ara vermesini ve hatta haziran ayı itibarıyla faiz indirimlerine gidebileceğini fiyatladığına işaret ederek, “Bu, ya enflasyonun hızlı bir şekilde ortadan kalkacağı ya da Fed’in finansal istikrarı önceliklendireceği varsayımlarına dayanıyor. Bloomberg Economics’e göre ikinci varsayım çok olası değil” değerlendirmesini yaptı.

“SVB krizi Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatsa da, hem manşet hem de çekirdek TÜFE verileri faiz artırım döngüsünün devamını destekleyecektir” diyen Bloomberg Ekonomisti Anna Wong, bugün açıklanacak manşet ve çekirdek TÜFE verilerinde aylık yüzde 0,5’er artış bekliyor.

Wong, “Bankacılık sektöründeki sıkıntı, konut-kira enflasyonundaki düşüş, yumuşayan işgücü piyasası ve hava durumu kaynaklı ekonomik aktivitenin azalması, 25 baz puanlık bir hareketin uygun olacağına işaret ediyor. Enflasyon aşırı derecede yükselirse, mart veya mayıs toplantılarında 50 baz puanlık bir hareket tekrar masaya gelebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X