Ekonomi Haberleri

Küresel piyasalarda Fed sonrası

ABD hisse senetlerindeki ralli Fed sonrası ivme kaybetti.

ABD hisse senetlerindeki ralli, Fed’in ekonomik koşulları değerlendirmek için Haziran ayında sıkılaştırma döngüsüne ara vermesinin ardından faiz oranı artışlarının hala masada olduğuna işaret etmesiyle Çarşamba günü bir miktar ivme kaybetti.

Fed sonrası S&P 500 sadece yüzde 0,1’lik bir kazançla kapandı. Bu sınırlı artış, endeksi 2021’den bu yana en uzun galibiyet serisine taşıdı. Hisse senetleri bir miktar toparlandı.

Morgan Stanley Küresel Yatırım Ofisi model portföy oluşturma başkanı Mike Loewengart, “Fed beklendiği gibi bugün ara vermiş olabilir, ancak şahin söylemiyle dikkat çekti. Enflasyon savaşının her zaman uzun olacağı planlandı ve muhtemelen piyasa için yolda daha fazla tümsek olacak” dedi.

Powell ayrıca, neredeyse tüm Fed yetkililerinin enflasyonu düşürmek için 2023’te faiz oranlarını “biraz daha” artırmanın uygun olacağını beklediklerini söyledi. Powell, “Komitedeki tek bir kişi bu yıl bir faiz indirimi yazmadı ve bunun uygun olacağını da düşünmüyorum” diye ekledi.

Fed’in yakın zamanda yapacağı hamlelere karşı daha hassas olan iki yıllık Hazine tahvil getirileri iki baz puan yükselerek yüzde 4,69’a ulaştı. Dolar, bir ayın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X