Ekonomi Haberleri

Küresel tahviller güvenli liman arayışıyla ralli yaptı

ABD’de bankacılık sektöründe yaşanan karmaşanın Avrupa’ya da sıçrayacağı endişesiyle erken saatlerde küresel tahvillerde yaşanan düşüş terse çevrildi. Tahviller ralli yaptı.

Küresel tahviller güvenli liman arayışıyla ralli yaptı

Credit Suisse Group’un en büyük hissedarının daha fazla destek sağlanmayacağını açıklamasıyla Alman 2 yıllık tahvil getirisi 34 baz puan düştü. ABD tahvilleri de yatırımcıların güvenli limanlara sığınmasıyla yükseldi.

Credit Suisse hisseleri, Saudi National Bank Başkanı Ammar Al Khudairy’nin bankaya daha fazla destek sağlamayacaklarını belirtmesiyle yüzde 20’nin üzerinde düşerek rekor düşük seviyeye indi.

Euro, dolar karşısında yüzde 1,1 düşerken diğer Avrupa para birimleri de geriledi. G10 para birimleri arasında en iyi performansı güvenli liman olarak görülen Japon yeni kaydetti.

Küresel bankacılık sektörümdeki sıkıntılarla Fed ve AMB’den faiz beklentileri geriledi.

Alman tahvilleri geçen hafta boyunca borçlanma maliyetlerinde beklentilerin değişmesi nedeniyle dalgalı seyir izledi.

ABD’li yetkililerin attığı adımlar bankacılık sektörünü desteklerken Merkez Bankalarına para politikalarını yumuşatma çağrıları yapıldı. Ancak enflasyonda yüksek seyrin devam etmesi sıkılaşmanın da devam etmesi gerektiği beklentisini artırıyor. ABD’de enflasyon Şubat’ta 5 ayın en büyük artışını kaydetmişti.

Alman 2 yıllık tahvil getirileri bu sabah erken saatlerde AMB’nin Perşembe günü 50 baz puanlık faiz artışı yapacağına dair çıkan haberlerle 13 baz puan yükselmişti. Swap piyasalarında bu hafta için AMB’den faiz artış fiyatlaması 47 baz puandan 38 baz puana geriledi. Fed’in gelecek haftaki toplantısı için ise 14 baz puan artış fiyatlanıyor.

Nordea Bank Şef Stratejisti Jan von Gerich “Piyasalar gergin kalmaya devam ediyor. Piyasa koşulları gerçekten kötüleşmedikçe AMB yolundan dönmek konusunda yavaş olacak” değerlendirmesini yaptı.

via bloomberht.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X