Ekonomi Haberleri

Merkez bankalarının yeni ikilemi

Merkez bankalarının yeni ikilemi

Bu hafta Washington’dan Zürih ve Londra’ya kadar birçok ülkenin Merkez Bankası faiz kararlarını açıklayacak. Bir yandan yüksek enflasyon, diğer yandan bankacılık sektöründeki çalkantının gölgesinde Merkez Bankaları için önceliğin ‘finansal istikrar mı, fiyat istikrarı mı’ olacağı takip edilecek.

Bu hafta Fed, İngiltere, İsviçre, Norveç Merkez Bankalarının da aralarında olduğu 12’den fazla ülke faiz kararını açıklayacak. Credit Suisse ve Silicon Valley Bank’ta iflas ve sıkıntıların başlamasının ardından ilk faiz kararı geçen hafta Avrupa Merkez Bankası’ndan gelmiş ve banka, sektörel risklere rağmen 50 baz puan artışla yola devam etme kararı almıştı.

Bu hafta açıklanacak Fed kararı küresel piyasaların radarında. Çarşamba akşamı Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer Fed üyelerinin bankacılık sektörüne yönelik sıkıntıların yaşandığı bir ortamda faiz artışına ara vermesi bekleniyor.

Merkez Bankalarının faiz artışına ara vermesinin 3 ABD’li bankanın iflasından kaynaklanan risklerin çevrelenmesi konusunda yatırımcılara güven aşılayacağı belirtiliyor. Ancak enflasyonun inatçı biçimde hedefin üzerinde kalmaya devam etmesi Fed’e baskı yapıyor.

‘Güvercin artış’ mı ‘şahin bekleyiş’ mi?

KPMG Başekonomisti Diane Swonk bankacılık krizi öncesi bu toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı beklerken şimdi ise bankanın belirsizlikler nedeniyle faiz artışına ara vermesini beklediklerini belirtti.

Bank of New York Mellon Kıdemli Piyasa Stratejisti Geoffrey Yu bankaların ‘güvercin artış’ ile ‘şahin bekleyiş’ arasında bir tercih yapacağını söyledi.

Bir başka deyişle politika yapıcılar ‘bankacılık sektöründeki riskleri takip ettiklerini’ belirterek faiz artırımına devam edebilir. Veya finansal gelişmeleri izlemek için faiz artışına ara verip beklemeyi tercih edebilir.

Bank of America Stratejisti Mark Cabana “bankacılık sistemindeki riskler son ekonomik ivmelenme ve enflasyonu gölgede bırakmış görünüyor. Bu da Fed’in patikasında yeniden fiyatlamaya neden oldu” değerlendirmesini yaptı.

Vadeli piyasalarda yarın Fed’in 25 baz puan artışı yapması beklenirken İngiltere MB’nin faiz artırımı ihtimali yüzde 50 olarak fiyatlanıyor. İsviçre Merkez Bankası’nın da AMB’yi takip ederek 50 baz puanlık artış yapması bekleniyor.


via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X