Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi belli oldu (2023 TCMB mart ayı PPK faiz kararı)

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi belli oldu (2023 TCMB mart ayı PPK faiz kararı)

Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı için tarih araştırmaları sürüyor. Mart ayı faiz kararı için bekleyişini sürdüren yatırımcılar, TCMB’nin politika faizinin yüzde kaç olacağını merak ediyor. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak, beklenti ne yönde?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı toplantısı, altın, borsa ve döviz yatırımı olan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Geçtiğimiz ay politika faizini yüzde 8.5 olarak açıklayan Merkez Bankası’nın, mart ayında alacağı faiz kararı araştırılıyor. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman? MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantı takvimi belli oldu. Buna göre; Mart ayı Merkez Bankası faiz kararı 23 Mart 2023 Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak.

FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE? Reuters anketine katılan 18 ekonomistin tahminlerinin medyanı TCMB’nin bu ay politika faizini yüzde 8.50 seviyesinde sabit bırakacağını gösterdi. Ankete katılan altı kurum politika faizinin 50 baz puan daha indirileceği tahmininde bulundu. ŞUBAT AYINDA DA İNDİRMİŞTİ

Merkez Bankası, 23 Şubat’taki son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 8,5 seviyesine indirmişti. Faiz kararının ardından yayımlanan metinde, “Kurul, bu ölçülü indirim sonrası para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir.

Depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkileri yakından takip edilecektir” ifadelerine yer verilmişti.

FAİZ BEKLENTİ ANKETİ TAMAMLANDI

AA Finans’ın, 23 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 22 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin çoğu politika faizinin yüzde 8,50’de sabit bırakılmasını bekliyor. Ekonomistlerden 8’i mevcutta yüzde 8,50 düzeyinde bulunan politika faizinin 50 baz puan düşürüleceği yönünde görüş bildirirken, 14’ü politika faizinin sabit tutulacağını öngörüyor. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizi 50 baz puan indirilerek yüzde 9’dan yüzde 8,50’ye düşürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X