Emtia Haberleri

Ons ve gram altın güne yükselişle başladı

Ons ve gram altın güne yükselişle başladı

Altın, ABD verileri öncesi hafif yükseliş gösteriyor.

Altın, Mart ayında ABD’den Avrupa’ya sirayet eden bankacılık krizi nedeniyle güvenli liman özelliğini kullandı ve bu ay %8’e yakın değer kazandı. Son haftada kriz korkularının bir miktar azalması altında 1.980 dolar üzeri atakları sınırlasa da fiyat bir yılın en yüksek seviyesinde kalamaya devam ediyor.

Bugün ABD’den gelecek işsizlik maaşı başvuruları4. çeyrek büyüme oranı ve reel harcamalar takip edilecek. Veri öncesinde altın 1.966 dolardan işlem görüyor.

Fiyat istikrarı ve finansal istikrar arasında kalan Fed’in piyasalardaki endişeleri azaltma çabası devam ediyor. Başkan Powell, bankalardaki mevduatların sigortalarının büyüklüğü konuşunda Temsilciler Meclisi yetkilileri ile görüştü.

Gram altın 1.200 TL’yi koruyor

Ons altındaki seviyelere ek olarak yurt içinde dolar/TL kurunun hareketlenmesiyle gram altın 1.213 TL’ye yükseldi. Bu ay 1.229 TL ile rekor tazelenmesinin ardından fiyattaki düşüş sınırlı kaldı ve bu hafta işlemler 1.200 TL üzerinde devam ediyor.

Dolar/TL’de Eylül’den itibaren dar bantta seyreden fiyat bu ay 19,0 seviyesi üzerine çıktı. Kur 19,17’den işlem görüyor. Bu seviye bugüne kadar görülmüş en yüksek gün içi işlem seviyesi olma özelliğini taşıyor.

Yazar: Deniz Engin


via Investing.com – 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X