Ekonomi Haberleri

Para piyasalarına trilyon dolar akacak!

İngiliz bankası Barclays’in para piyasaları stratejisti Joseph Abate, bankacılıktaki güven krizinin sona ermesiyle birlikte kredi riski bulunmayan para piyasalarına fon akışının devam edeceğini söyledi. Abate, gelecek yıl para piyasası fonlarına 1,5 trilyon dolarlık giriş beklediklerini belirtti.

Halihazırda ciddi fon girişi yaşanan, devlet menkul kıymetlerine yatırım yapan para piyasası fonlarının, banka çöküşleri ve mevduat tabanına yönelik riskler nedeniyle daha fazla talep gördüğü ifade edildi. Abate, mevduat sigorta fonunun 250 bin dolara kadar olan mevduatları sigortalaması eleştirileri sonrasında kurumsal yatırımcıların mevduatları için aldıkları risklerin yeterince tazmin edilmediğini fark ettiğini vurguladı.

Bu durum, para piyasası fonlarına ciddi bir girişin tetiklenmesine neden oldu. Tüm para piyasası fonlarında park edilen paranın miktarı geçtiğimiz 29 Mart itibarıyla 5,2 trilyon dolar ile rekor seviyeye yükseldi.

Abate, “Para piyasası fonlarına net girişlerin keskin bir şekilde artmasını bekliyoruz. Banka çöküşlerine ilişkin endişeler ortadan kaybolmaya başlamış gözükse de mevduat tabanına yönelik riskler dikkat çekiyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Para piyasası fonları, yatırımcılara kısa vadeli yatırım fırsatları sunan ve riski düşük yatırım araçlarından oluşan bir fon türüdür. Bu fonlar genellikle repo, bono gibi devlet menkul kıymetlerine yatırım yapar ve düşük risk seviyesiyle yatırımcıların güvenli bir şekilde yatırım yapmalarını sağlar.

Barclays analistlerinin yaptığı tahminlere göre, gelecek yıl para piyasası fonlarına gelecek olan 1,5 trilyon dolarlık giriş, piyasalarda olumlu bir etki yaratabilir. Ancak yatırımcılar, yatırım yapacakları fonları seçerken riskleri de göz önünde bulundurmalı ve uzun vadeli yatırım stratejileri oluşturmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X