Emtia Haberleri

Petrol 5 ayın zirvesine yakın

ABD ham petrolü Oklahoma Cushing’deki ham petrol stoklarındaki düşüş, zayıf Rus petrol ihracatı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi boru hattı tedarikindeki kesintilerin etkisi ile iki gün içinde yüzde 4,4 yükseldikten sonra gevşeyerek varil başına 83 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Yatırımcıların daha sıkı bir küresel pazara ilişkin işaretleri fiyatlaması ve OPEC’in aylık petrol piyasası raporlarına odaklanılması ile ABD ham petrolü Kasım ayından bu yana en yüksek kapanışa doğru giderken iki günlük kazancının büyük bölümünü elinde tuttu.

ABD ham petrol önceki iki gün içinde yüzde 4,4 yükseldikten sonra varil başına 83 dolara doğru gevşedi.

Kazançlar, önemli petrol bölgelerinden olan Oklahoma Cushing’deki ham petrol stoklarındaki düşüşten, zayıf Rus petrol ihracatından ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi boru hattı tedarikindeki kesintilerden kaynaklandı.

Piyasalar, bugün ve yarın yayınlanacak OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansının (UEA) aylık petrol piyasası raporlarına odaklandı.UEA Başkanı Fatih Birol, talebin ikinci yarıda büyük olasılıkla arzı aşacağını söyledi.

Ham petrol Mart ayında 15 ayın en düşük seviyesini gördüğünden bu yana güçlü bir şekilde toparlandı ve Fed kararı üzerinde etkisi olabileceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X