Emtia Haberleri

Petrol 65 doların altında

Petrol 65 doların altında

Petrol fiyatları bankacılık krizinin ardından sorunlar yaşayan Credit Suisse için açıklanan anlaşmaya rağmen baskı altında kalmayı sürdürdü. ABD ham petrolü 2021 Aralık’tan beri ilk kez 65 doların altına geriledi.

Emtia fiyatları, yetkililerin bankacılık krizini kontrol altına almak için UBS Group AG’nin Credit Suisse’yi satın almayı kabul etmesi yönünde yapılan haftasonu müdahalelerine rağmen baskı altında kalmayı sürdürdü.

Petrol fiyatları, yatırımcıların yaşanan bankacılık kriziyle ilgili artan endişeleriyle 65 doların altına düşerek 2021 sonlarından beri en düşük seviyesini gördü. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta bankacılık karmaşasından yararlanan altın son bir yıldır ilk kez 2 bin doların üzerine çıkarak güvenli varlık talebinin güçlü kaldığına işaret etti.

Geçtiğimiz yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından rekor kıran Bloomberg Emtia Spot Endeksi, yaşanan küresel yavaşlama, daha yüksek faiz oranları ve doğalgazda yaşanan büyük satışlar göstergenin gerilemesine neden oldu. ABD’de birkaç bölgesel bankanın iflası ve Credit Suisse AG’nin yaşadığı krizin bankacılık sektöründe yarattığı karmaşa altında yaşanan yükselişe rağmen emtialarda düşüşün derinleşmesine neden oldu.

Mali piyasalara yayılma riskini barındıran bankacılık güven krizi İsviçre hükümetinin aracılık yaptığı ve kayıpların telafisinin garantisini de içeren bir anlaşmayla UBS Group, Credit Suisse’yi satın aldı. Bunun yanında Fed ve beş büyük merkez bankası piyasaya koordineli şekilde dolar swapları için likiditeyi artıracaklarını açıkladılar.

IG Asia PTE Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Katılımcılar yetkililerin son hamlelerin bankacılıkta daha fazla yayılmayı durdurup durduramayacağı konusunda hala tam olarak ikna olmuş değiller. Yatırımcılar şu anda bu noktanın dipten alım için doğru seviye olup olmadığını merak ediyor” ifadelerini kullandı.

Emtialardaki gerileme, yetkililerin geçtiğimiz yılın sonlarında Sıfır-Kovid politikasını terk etmesi sonrası Çin’de yaşanan hızlı ekonomik canlanmaya rağmen geldi. Çin geçtiğimiz hafta kredi tahsisini desteklemek ve toparlanmayı güçlendirmek için bankaların Merkez Bankası’nda tutması gereken rezerv miktarını düşürmüştü.

Mayıs vadeli Brent petrol yüzde 2,7 düşüşle varil başına 71 dolardan işlem görüyor.

Nisan vadeli ABD ham petrolü varil başına 64,90 dolardan işlem görüyor.

via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X