Emtia Haberleri

Petrol, borç anlaşmasındaki ilerleme ve Çin verisiyle yükseliyor

Petrol, ABD borç anlaşmasındaki ilerleme ve Çin’deki genişleyen fabrika faaliyetinin talep görünümüne ilişkin süregelen endişeleri gölgelemesiyle yükseldi.

ABD ham petrolü önceki iki seansta yaklaşık yüzde 6 kaybettikten sonra varil başına 68 doların üzerine çıktı. Meclis, borç limiti yasasını kabul etti ve önlemi varsayılan son tarih olarak değerlendirilmek üzere Senato’ya gönderdi. Özel bir anket, Mayıs ayında Çin imalat faaliyetinde resmi verilerle çelişen sürpriz bir gelişme olan hafif bir genişleme gösterdi.

Yatırımcılar şimdi, grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu Viyana’da yapılacak OPEC+ toplantısını dört gözle bekliyor olacak. Dirençli Rusya ihracatı, vadeli işlemlerin bu yıl yaklaşık yüzde 15 düşmesinin yanı sıra Fed’in sert parasal sıkılaştırmasının bir parçası oldu.

ANZ Group Holdings Ltd’de kıdemli bir emtia stratejisti olan Daniel Hynes, “Daha geniş makro ortam, duyarlılığı gerçekten artırıyor. Talebin beklendiği kadar zayıf olmayabileceğine dair bir umut ışığı sağlayan her şey olumlu olarak görülecektir” dedi.

Borç anlaşmasındaki ilerleme, ABD ham petrol stoklarının şişmesine ilişkin işaretleri de dengeledi. Amerikan Petrol Enstitüsü, stokların geçen hafta 5,2 milyon varil arttığını ve bunun, Çarşamba günü ilerleyen saatlerde hükümet verileri tarafından doğrulanması halinde Şubat ayından bu yana en büyük artış olacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X