Emtia Haberleri

Petrol düşüş sonrası yatay seyrediyor

Petrol, Çin ekonomisinin sağlığı ve yükselen dolarla ilgili endişeler nedeniyle Pazartesi günü yaşadığı kaybın ardından yatay seyrediyor.

ABD ham petrol bir önceki seansta yüzde 0,8 düştükten sonra varil başına 83 dolardan işlem gördü. Sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımını içeren Salı günü yayınlanan Çin verileri, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı için sorunlu görünümün altını çizerek beklentilerin altında kaldı.

Yine de rakamlar, Temmuz ayında görünür petrol talebinin bir yıl öncesine göre beşte birden fazla arttığını da gösterdi. Çin Merkez Bankası, veri açıklaması öncesinde ekonomiyi desteklemek için beklenmedik bir şekilde 2020’den beri en yüksek faiz oranını düşürdü.

Petrol, OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arzı kesmesi, fiziki piyasayı sıkılaştırması ve stokların boşaltılmasına yardımcı olması nedeniyle Haziran sonundan bu yana yükseliyor, ancak ralli son birkaç seansta duraksadı. Uluslararası Enerji Ajansı, kısmen Çin’in petrokimya faaliyetinin de yardımıyla küresel talebin rekor bir hızda ilerlediğini tahmin ediyor.

Saxo Capital Markets küresel ölçüt Brent’in bu çeyrekte muhtemelen 80 ila 90 dolar arasında tutulacağını söyledi.

Dolar göstergesi Pazartesi günü üç günlük yükselişin ardından 7 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeden kapattıktan sonra Salı günü sabit kaldı. Daha güçlü bir dolar, para biriminde fiyatlandırılan emtiaları daha az çekici hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X