Emtia Haberleri

Petrol haftalık kaybın ardından sakinleşti

Petrol, yatırımcıların dalgalı ticaret döneminden sonra küresel ham petrol talebi için karmaşık bir görünümü değerlendirmesiyle yatay seyretti.

ABD ham petrolü haftalık sert kaybını telafi ettiği Cuma günü yüzde 4’ten fazla yükseldikten sonra varil başına 71 doların üzerinde tutundu. ABD’de resesyon ve banka iflasları korkuları son zamanlarda piyasaları sarsarak ham petrolü 2021’in sonlarından bu yana en düşük gün içi seviyesine itti.

Yatırımcılar, bu hafta yılın ikinci yarısının nasıl şekillenebileceğine dair bir dizi görünüm elde edecekler. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Perşembe günü aylık enstantanesini yayınlıyor ve bunun öncesinde ABD Enerji Enformasyon İdaresi Salı günü kısa vadeli görünümünü açıklayacak. Dünyanın en büyük petrol üreticisi Saudi Aramco da kazançlarını açıklayacak.

Fed’in en sert sıkılaştırma politikası ABD’de bir yavaşlama veya durgunluk endişelerini körüklediğinden, ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 11 düştü, ancak çoğu yatırımcı artık politika yapıcıların oran artışlarını duraklatacağını bekliyor. Düşüş, OPEC ve Rusya dahil müttefiklerinin sürpriz bir üretim kesintisine rağmen geldi. Yine de, Moskova’nın bunu yapma sözü vermesine rağmen şu ana kadar arzını azalttığına dair çok az kanıt var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X