Emtia Haberleri

Petrol haftayı düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor

Petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde taleple ilgili süregelen endişelerin piyasayı etkilemesiyle bir ay içindeki en büyük haftalık kaybına yöneldi.

ABD ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara yükselirken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıplar yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldi.

Piyasa gözlemcilerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, ancak grup Nisan ayında sürpriz kesintiler açıkladı ve Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörleri “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, Fed’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla Cuma günü yükseldi ve Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler olumlu havayı artırdı.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X