Emtia Haberleri

Petrol talep endişelerinin devam etmesiyle düşüyor

Petrol fiyatları, ABD ekonomisine ilişkin endişeler ve Çin’in beklenenden yavaş toparlanmasının görünüm üzerinde baskı yaratmasıyla dördüncü günde de düştü.

ABD ham petrolü, Eylül ayından bu yana dördüncü haftalık kaybını sınırladıktan sonra varil başına 70 doların altına düştü. Hazine Bakanı Janet Yellen, bakanlığın 1 Haziran’da parasının bitebileceği uyarısında bulunurken, ABD’nin borç tavanıyla ilgili temerrüde düşmesini önlemek için görüşmeler devam ediyor.

Petrol, ABD’de olası bir resesyona ilişkin korkuların OPEC+ tarafından taahhüt edilen arz kesintilerine ağır basmasıyla bu yıl için yüzde 13 düştü. Fiziksel varil talebi de zayıf görünürken, rafineri marjları rafinerilerin ham petrolü dizel ve benzin gibi petrol ürünlerine dönüştürmekten elde ettikleri karlar düşük kalmaya devam ediyor.

Hedge fonları ve para yöneticileri, spekülatörlerin ABD ham petrolü konusunda daha az aşağı yönlü olmasına rağmen, Temmuz 2021’den bu yana küresel gösterge Brent’te en büyük açık pozisyonu topladı. Yatırımcılar, ülkenin toparlanma hızına ilişkin ipuçları için bu hafta Çin’den gelen önemli ekonomik verileri ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın Salı günü yayınlanacak aylık raporunu izleyecekler.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Petrol piyasasındaki duyarlılık, belirsiz talep görünümü ve ABD borç tavanına ilişkin endişeler nedeniyle olumsuz olmaya devam ediyor. Piyasa, muhtemelen IEA’nın aylık piyasa raporundaki olası talep revizyonlarını arıyor olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X