Emtia Haberleri

Petrol yükselmeye devam ediyor

Petrol, teknik direnç ve fiyatların çok yükselmesi halinde Suudi Arabistan’ın üretimi toparlamaya başlayacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle sekiz haftanın en büyük düşüşünü yaşadıktan sonra yükselişe geçti.

ABD ham petrolü, Perşembe günü varil başına 95 doların üzerine çıkıp yüzde 2,1 düşüşle kapandığı inişli çıkışlı seansın ardından nispeten sakin kaldı. Vadeli işlemler hafta ve ay boyunca hala yükselişte ve Suudi liderliğindeki OPEC+ arz kesintileri ve ABD’deki Cushing merkezindeki kritik derecede düşük stoklar nedeniyle Mart 2022’den bu yana en büyük çeyreklik kazancına doğru ilerliyor.

Geri çekilme, ABD ham petrolünün 14 günlük göreceli güç endeksinin, aşırı alım sinyali veren bir eşiği aşmasının ardından ve finansal piyasalardaki riskten kaçış hissiyatı sonrasında geldi. Rapidan Energy Group, krallığın talebi azaltabilecek fiyatlarda daha fazla artış riskini almak yerine üretimi canlandırmaya yaklaşabileceğini söyledi.

Bu gerçekleşene kadar, OPEC’in önümüzdeki çeyrekte günlük 3 milyon varillik bir arz açığı öngörmesi ve ABD’nin en büyük depolama merkezindeki stokların neredeyse kritik seviyelere düşmesi nedeniyle ham petrolün varil başına 100 dolara doğru ilerlemesini engelleyen çok az şey var. Arz sıkıntısı Asya’dan Orta Doğu ve Avrupa’ya kadar uzanan pazarlara yansırken, talebin de dirençli olduğu görülüyor.

Çin’de 29 Eylül’den 6 Ekim’e kadar sürecek olan “Altın Hafta” tatili nedeniyle daha fazla insanın seyahat etmesiyle tüketimi artırması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X