Emtia Haberleri

Petrolde 15 ayın en kötü haftalık performansı

Petrolde 15 ayın en kötü haftalık performansı

Petrol piyasaları ABD’de ortaya çıkan bankacılık krizi sonrası resesyon fiyatlamalarının yükselmesiyle 15 ayın en olumsuz haftasını yaşadı.

Petrol yatırımcıların küresel piyasalarda yaşanan bankacılık krizinin piyasalarda yarattığı dalgalanmaya karşı OPEC+’dan bir yanıt gelebileceği beklentisiyle haftalık bazda yılın en büyük kaybına hazırlanıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri Cuma günü varil başına 69 doları üzerine çıksa da haftalık bazda değer kaybı hala yüzde 10 civarında. Brent petrolde de haftalık değer kaybı yüzde 9 civarında oldu.

Birliğin önde gelen iki ülkesi Suudi Arabistan ve Rusya’nın OPEC+ temsilcileri Perşembe günü Riyad’da bir araya gelerek grubun “piyasa dengesini ve istikrarını destekleme” çabalarını görüştü. Birliğin üretimde değişiklik önerebileceği değerlendirilen izleme komitesinin 3 Nisan’dan toplanması planlanıyor.

Petrol endüstrisine danışmanlık veren FGE’ye göre OPEC+ Brent petrol uzun süreliğine varil başına 70 doların altına düşmedikçe muhtemelen piyasayı takip edecek.

Energy Aspects firması ise birliğin tepki verip vermemeye karar vermeden önce muhtemelen finansal piyasaların sakinleşmesini bekleyeceğini kaydetti.

Credit Suisse Group’taki sorunların opsiyon kapama işlemleriyle birleşmesi sonrası petrol haftayı 15 ayın en düşük seviyesinden kapatmaya hazırlanıyor.

Piyasalar bir miktar istikrar görmeye başlarken yatırımcılar da yaşanan kargaşanın ardından Fed’in önümüzdeki hafta faizleri tekrar artırıp artırmayacağını takip edecek.

ING Groep NV Emtia Strateji Başkanı Warren Patterson, “Dış faktörler petrol fiyatlarını belirlemeye devame diyor. Petrol satışlarının ölçeği muhtemelen OPEC+ için bir endişe kaynağı olacak ancak hızlı bir şekilde karşılık vermeleri pek olası değil bunun yerine muhtemelen piyasanın sakinleşmesini bekleyecekler” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar bu hafta OPEC’in yaz öncesi tipik bir yumuşak talep dönemi olan ikinci çeyrekte ufak bir miktar arz fazlası vereceğini öngörmesi sonrası yakın vadede yükselişinin sınırlı olacağını değerlendiriyor. Uluslararası Enerji Ajansı da Çarşamba günü pazarın inatçı Rus üretimi nedeniyle halihazırda arz fazlası verdiğini belirtti.


via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X