Emtia Haberleri

Petrolde dalgalı hafta

Petrol, yatırımcıların önde gelen OPEC+ üreticisinde hafta sonu yaşanan kısa süreli isyanın ardından Rusya’da daha fazla iç karışıklık çıkma olasılığını değerlendirmesiyle dalgalanma yaşadı.

ABD ham petrolü varil başına 69 dolar civarında işlem gördü ve Brent, her iki kriter de önceki kazançlarını yüzde 1’den fazla azalttıktan sonra sabit kaldı. Wagner paralı asker grubunun başkanı Yevgeny Prigozhin liderliğindeki ayaklanmanın sona ermesinin ardından Moskova’da ürkütücü bir sakinlik olurken, finans piyasaları nispeten sakindi.

Vanda Insights’ın Singapur merkezli kurucusu Vandana Hari, “Ham petrol, şimdiye kadar büyük bir üretim ülkesindeki huzursuzluk veya belirsizliğe tipik varsayılan tepkiyi sergiledi. Rusya’nın petrol ve gaz arzı üzerinde hiçbir etkisi olmamalı” dedi.

Rusya, Suudi Arabistan ile OPEC+ koalisyonunun kilit üreticilerinden biri ve ülkedeki herhangi bir uzun süreli kargaşa, küresel petrol piyasalarında yankılanabilir. Ülkenin Ukrayna’daki savaşı, Çin de dahil olmak üzere Asya’daki büyük tüketicilerin Rusya’dan enerji ithalatını değerlendirmesiyle ticaret akışlarını çoktan alt üst etti.

Goldman Sachs, Rusya’daki silahlı ayaklanmanın ardından petrol fiyatları üzerindeki etkinin sınırlı olabileceğini, çünkü piyasaların genellikle değişmeyen spot temellere odaklandığını söyledi. Ancak RBC Capital Markets LLC, daha fazla sivil huzursuzluk riskinin “petrol analizimize dahil edilmesi gerektiğini” söyledi.

Kısmen Rusya’nın dayanıklı ihracatı, Fed’in agresif parasal sıkılaştırması ve Çin’in cansız ekonomik toparlanması nedeniyle New York’ta petrol bu yıl hala yaklaşık yüzde 13 daha düşük. Avrupa tahvil piyasasında da resesyon alarmları çalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X