Emtia Haberleri

Petrolde haftaya yatay başlangıç

Petrol OPEC+’nın sürpriz üretim kesinti kararının arz tarafında yol açacağı sıkışıklık ve Irak’tan Türkiye’ye günlük 400 bin varillik ihracatın durdurulması sonrası geçtiğimiz hafta yüzde 7’lik yükselişi sonrası bu haftaya yatay başladı.

Petrol, yatırımcıların OPEC+ tarafından yapılan beklenmedik üretim kesintisinin ardından arzda yaşanabilecek zorlukları değerlendirmesiyle hafta açılışında yatay seyretti.

ABD ham petrol OPEC+ ülkelerinin hamlesinin ardından geçtiğimiz hafta yüzde 7’ye yakın bir yükseliş sergilemesi sonrası 81 dolar seviyesinde seyrediyor.

Bloomberg’in kaynaklarına göre Türkiye günde 400 bin varil petrol tedarik edilen boru hattının yeninden açılması için ödemesi kararlaştırılan anlaşmayı Irak ile müzakere etmek istiyor.

Rusya tarafında ise bilgi sahibi kaynaklara göre Enerji Bakanlığı ülkenin petrol üretimini geçtiğimiz ay günlük yaklaşık 700 bin varil azattığını söyledi. Ancak bu rakamın ülkenin Mart ayı deniz yoluyla ihracat ve yerel rafinerilere tedarik göstergeleriyle tutarsız olduğu belirtiliyor.

Ham petrol bu yılın en uzun rallisi olan üç haftalık yükseliş gerçekleştirmişti. OPEC+’nın sürpriz kararı fiyatlara ilişkin yükseliş tahminlerini yeniden ateşlerken yavaşlama endişeleri ve bazı talep göstergeleri zayıflığa işaret ediyor.

Yatırımcılar bu hafta yayımlanacak OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) aylık görünümleri, ABD enflasyon verileri ve Fed tutanakları gibi birçok değerli bilgiye erişecek.

Saxo Capital Markets, “OPEC kararının kısmen açığa satış yapanları ham petrol piyasası dışına çıkarmayı amaçladığı göz önüne alındığında petrol fiyatları piyasa temellerini daha iyi yansıtabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs vadeli ABD ham petrol varil başına 80,66 dolarda işlem görüyor.

Haziran vadeli Brent petrol ise varil başına 85 dolardan işlem görüyor.

Via Bloomberght

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X