Emtia Haberleri

Petrolde yükseliş ivmesi

Petrol, Uluslararası Enerji Ajansı’nın sıkılaşan görünüme ilişkin görüşlerini arttırmasıyla yükseliyor.

Petrol, Uluslararası Enerji Ajansı’nın arz sıkıntısı uyarılarını artırmasının ardından 10 ayın en yüksek seviyesine doğru tırmandı.

ABD ham petrolü, Çarşamba günü yüzde 0,4 düştükten sonra varil başına 89 dolar civarında işlem gördü. UEA Çarşamba günü, talebin ikinci yarıda arzı günde ortalama 1,2 milyon varil gölgede bırakacağını öngördü. Bu, OPEC ve ABD’nin de küresel tüketimin üretimi aştığını gördüklerini söylemesinden bir gün sonra geldi.

Yükseliş görünümleri, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arzı kısması ve ABD ile Çin’in talebinin nispeten dirençli olmasıyla Haziran ortasında başlayan yükselişe ivme kazandırdı. ABD ham petrolü son üç haftada yüzde 13 arttı ve zaman aralıkları geriye doğru yükseliş eğilimi göstererek arzın az olduğunu gösteriyor.

Çarşamba günü bazı düşüş haberleri geldi; hükümet verileri, ABD ülke çapındaki ham petrol stoklarının 2019’dan bu yana en yüksek ithalatın ortasında beş hafta içinde ilk kez bir düşüş serisi yakaladığını gösterdi. Ancak Cushing, Oklahoma’daki önemli depolama merkezinde stoklar azaldı .

IG Asia Pte pazar stratejisti Yeap Jun Rong, ABD’deki yüksek stok seviyelerine atıfta bulunarak, “Sıkı tedarik söylemini tersine çevirmek için tek bir veri noktasından daha fazlası gerekebilir. Şimdilik teknik koşullar kısa vadede aşırı alım bölgesine doğru gidiyor” dedi ve fiyatlarda olası bir geri çekilme riskini ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X