Ekonomi Haberleri

Piyasada Mehmet Şimşek sesleri

Piyasada kabine beklentileri fiyatlamaların merkezine otururken, Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Şimşek’e ilişkin haber akışının etkisiyle borsada yükseliş görülürken, risk priminde geri çekilme izlendi.

Yurt içi piyasalar haftanın son işlem gününde Mehmet Şimşek’in kabineye gireceği yönündeki beklentilerin etkisiyle pozitif bir atmosfere girdi.

BIST 100 endeksi güne yüzde 2,9 artışla başlarken, açılış bölümünde bankacılık endeksi yüzde 7’ye yakın prim yaptı. Risk priminde son birkaç günde görülen düşüş ivmesi son işlem gününde de devam etti. Risk primi 564 baz puana kadar çekildi.

Son günlerde Mehmet Şimşek’in ismi sıklıkla telaffuz ediliyordu.

Bloomberg HT Genel Müdürü Ali Can Türkoğlu, Mehmet Şimşek’in kabinede yer almasına kesin gözüyle bakıldığını belirtti.

Türkoğlu, “Mehmet Şimşek ismi bir haftadır yoğun bir şekilde konuşuluyordu. Daha önce iki kez görüşme gerçekleşmiş hatta bir görüşmenin daha olduğu ifade ediliyor. Bu görüşmelerin hiçbirinin olumsuz geçmediği yönünde bilgiler var. İki cepheden de yalanlama gelmedi. Bu noktada ekonomi yönetimi ile ilgili olarak Mehmet Şimşek’in ve ekonominin diğer bakanlıklarından da Şimşek ile yakın çalışabilecek isimlerin olacağı yönünde bir beklenti var” diye konuştu.

“Tam yetkili Hazine ve Maliye Bakanı olacak”

Bloomberg’in haberinde de Mehmet Şimşek’in tam yetkili Hazine ve Maliye Bakanı olacağı ifade edildi.

Habere göre Şimşek, ekonomiyle ilgili tüm koordinasyonu üstlenecek.

Yetkililerin verdiği bilgilere göre, Mehmet Şimşek, bu hafta kamuoyunda sıkça gündeme getirilen Cumhurbaşkanı Yardımcılığı formülü yerine icracı bir görev üstlenmek istedi. Bunun üzerine Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak kabineye girmesi kararlaştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X