Dünya Haberleri

Portekiz, AB dışındaki tedarikçilerden gelen 5G’yi kullanmamayı planlıyor

Portekiz’deki siber güvenlik konseyi, Batılı olmayan tedarikçilerden gelen yerel ağlara yönelik “yüksek risk” uyarısında bulundu. Portekiz hükümeti bu hafta yerel operatörlerin Avrupa Birliği dışındaki tedarikçilerden, NATO veya Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün parçası olmayan ülkelerden 5G ekipmanı tedarik etmesinin yasaklanmasını tavsiye etti.

Son yıllarda kişi başına en fazla Çin yatırımı alan ülkelerden Portekiz, Batılı olmayan tedarikçilerden gelen yerel ağlara yönelik “yüksek risk” uyarısında bulundu. Portekiz, yerel operatörlerin Avrupa Birliği dışındaki tedarikçilerden, NATO veya Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün parçası olmayan ülkelerden 5G ekipmanı tedarik etmesinin yasaklanmasını tavsiye etti.

Portekiz’in Siber Güvenlik Yüksek Konseyi’nin yaptığı açıklamada hükümet, bu yetki alanları dışındaki firmaların ülkenin kablosuz ağlarının güvenliği için “yüksek risk” oluşturduğunu söyledi.

Çinli şirketlerin 5G ağlarına katılmasını yasaklamak, yıllardır Doğu Asya süper gücüyle yakın ilişkiler içinde olan Portekiz için ani bir geri dönüş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X