Ekonomi Haberleri

Qin Gang, Ukraynalı mevkidaşıyla telefon görüşmesi yaptı

Qin Gang, Ukraynalı mevkidaşıyla telefon görüşmesi yaptı


Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Qin Gang, dün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’yla telefon görüşmesi yaptı.

Qin Gang, Çin ile Ukrayna arasındaki iş birliğinin iyi temele ve büyük potansiyele sahip olduğuna işaret ederek Çin tarzı modernleşme sürecinin iki ülke arasındaki karşılıklı yarara dayalı iş birliğine daha büyük fırsatlar getireceğini söyledi.

Kuleba, Çin’in Ukrayna’nın önemli bir iş birliği ortağı olduğu gibi uluslararası ilişkilerde de vazgeçilmez kritik bir ülke olduğunu belirtti. Çin’i son zamanlarda Suudi Arabistan ve İran’ın uzlaşmasını başarıyla sağlamasından dolayı tebrik eden Kuleba, Çin’le olan ilişkilere uzun vadeli yaklaşan Ukrayna’nın, Tek Çin ilkesine bağlı kalmaya ve Çin’in toprak bütünlüğüne saygı göstermeye devam edeceğini ve Çin’le karşılıklı güveni artırarak bütün alanlardaki iş birliğini derinleştirmeyi beklediğini ifade etti.

Ukrayna’daki son durum hakkında bilgiler veren Kuleba, Çin’e ülkesine sağladığı insani yardımlar için teşekkür etti. Kuleba, Çin tarafından yayımlanan Ukrayna krizinin siyasi çözümüne ilişkin tutum belgesinin, Çin’in ateşkesi hızlandırma konusundaki samimiyetini yansıttığını, bu konuda Çin’le temasları sürdürmeye istekli olduklarını kaydetti.

Qin Gang, Çin’in Ukrayna sorununa daima objektif ve adil bir tutumla yaklaştığını, diyalog yoluyla barış sağlanması için çaba harcadığını, uluslararası toplumun barış müzakereleri için koşullar yaratması gerektiğini vurguladı.

Qin, “Ukrayna ve Rusya’nın diyalog için umutlarını kaybetmemesini, zorluklar ne kadar büyük olursa olsun, siyasi çözüme kapıyı tamamen kapatmamasını diliyoruz. Çin, çatışmaların sonlandırılması, krizin hafifletilmesi ve barışın yeniden sağlanması için yapıcı rol oynamaya devam edecek.” dedi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X