Piyasa Haberleri

Reel sektörde güven Mart ayında yükseldi

Reel sektörde güven Mart ayında yükseldi

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) reel sektör güven endeksini, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise sektörel güven endeksini açıkladı.

İmalat sektöründe güven artışı var

Merkez Bankasının imalat sektöründe yer alan firmalar ile yaptığı ankete göre reel sektörde güven Mart ayında bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 104,1 seviyesine yükselirken mevsimsel etkilerden arındırılmış hesaplamada ise endeks 2,8 puan artarak 105,2’e yükseldi. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak %73,5 seviyesine geriledi.

İmalat sektörü ile yapılan ankette genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi. Gelecek üç aydaki toplam istihdam ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler ise endeksi azalış yönünde etkiledi. Sektörde gelecek aylara dair istihdam belirsizliği dikkat çekti.

Diğer sektörlerde son durum

TÜİK verilerine göre Mart ayında güven endeksi hizmet sektöründe %1,1 artış kaydetti, fakat perakende ticaret sektöründe %4,4 ve inşaat sektöründe %1,5 azaldı.

Endekste 100 seviyesi eşik kabul ediliyor ve bu seviye altı sektörde olumsuz bir görünüme işaret ediyor.

Perakende ticaret sektöründe Şubat ayına göre gerileme olmasına karşın endeks 117,7 ile büyüme eşiği üzerinde.

Hizmet sektörü son aydaki yükselişle 1168’e çıkarak büyüme eşiği üzerinde kalmaya devam etti.

Uzun süredir eşik altında kalan inşaat sektörü endeksi Mart ayında 88,5’e geriledi.

Yazar: Necdet Erginsoy

Reel sektörde güven Mart ayında yükseldi


via Investing.com –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X