Emtia Haberleri

Resmi Gazete’de yayımlandı: İnşaat Demiri İzleme Sistemi kuruluyor

Resmi Gazete'de yayımlandı: İnşaat Demiri İzleme Sistemi kuruluyor

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan tebliğle, İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) kurulacağını açıklandı.

Gerek kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında inşaat sektöründeki belirli girdilerin (inşaat demiri, çimento, hazır beton ve benzeri) takibi ve elde edilen verilerin analiz edilmesi gerekse vergi güvenliği yanında deprem kuşağında yer alan Türkiye’de yapı güvenliğinin sağlanmasına katkı sunması bakımından İnşaat Demiri İzleme Sisteminin (İDİS) kurulmasına ihtiyaç duyuldu.

İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) nedir?

İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS), Darphane tarafından inşaat sektöründe faaliyet gösteren mükellefler tarafından kullanılmak üzere inşaat demirinin üretimi veya ithalatından inşaatta kullanım ve laboratuvar deneyleri dâhil geçen tüm aşamalarda takip edilmesine imkân verecek bir sistem olarak kurulacak.

İnşaat Demiri İzleme Sisteminin (İDİS) kapsamı

  • İnşaat demiri üreten veya ithal eden mükellefler tarafından inşaat demirine güvenlikli etiket ve/veya güvenlikli işaret uygulanması, üretim faaliyetleriyle ilgili temel verilerin izlenmesi ve merkezi sisteme veri aktarılması,
  • Veri girişi/paylaşımı yapılabilen yazılım ve/veya el terminal benzeri cihazlar ve/veya mobil uygulamalar aracılığıyla üretici, ihracatçı, ithalatçı, toptancı, bayi, tüccar, inşaatta kullanım ve laboratuvar deneyleri dâhil teslim işlemlerinin izlenmesi ve takip edilmesi,
  • Darphane tarafından bu işlemlere ilişkin verilerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılması zorunluluğu getirildi.

Sistemin devreye alınması ve işletilmesi

Sistem paydaşları sistem kılavuzunda tarif edilen yazılım ve donanımları Darphaneden tedarik etme ve sistemlerine entegre etmekle sorumlu olacaklar. Gerekli yazılım, donanım, sarf ve benzeri sistem unsurlarına ait ücretlendirme Darphanenin internet adresinde yayımlanacak.

İDİS dışında inşaat demiri üretimi, ihracatı, ithalatı, alışı, satışı ve kullanımı yapılmayacak.

İDİS’in işleyiş ve denetiminden Darphane sorumlu olacak.

Sisteme geçiş nasıl olacak?

Mevcut inşaat demiri üreten veya ithal edenler ile ihracatçı, toptancı, bayi, tüccar ve yapı müteahhitlerinin 1/1/2024 tarihinden önce İDİS’e geçmeleri zorunlu olacak.

Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla stoklarında güvenlikli etiket ve/veya güvenlikli işareti olmayan inşaat demiri bulunduranlardan, üretici ve ithalatçılar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, diğerleri ise 31 Ocak 2024 tarihinden sonra bu stoklarını satışa konu edemeyecekler.


via Investing.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X