Dünya Haberleri

Rocket Lab, NASA için iklim uydusu fırlatacak

Havacılık ve uzay taşımacılığı şirketi Rocket Lab, NASA için bilim adamlarının ısınan küresel iklimin, kutuplardaki devasa buz sahanlıklarını nasıl etkileyeceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek iki küçük uydu fırlatacak. Mayıs 2024’de fırlatılacak uydular, iklim araştırmaları, iklim değişikliği anlayışı, uzay teknolojisi ve iş birliği açısından büyük bir öneme sahip. Bu fırlatmalar, şirketin, 2018’den bu yana NASA adına yürüttüğü yedinci ve sekizinci fırlatmalar olacak.

Havacılık ve uzay taşımacılığı şirketi Rocket Lab, NASA için bilim adamlarının ısınan iklimin, kutuplardaki devasa buz sahanlıklarını nasıl etkileyeceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek iki küçük uydu fırlatacak. Mayıs 2024’de fırlatılacak uydular, iklim araştırmaları, iklim değişikliği anlayışı, uzay teknolojisi ve iş birliği açısından büyük bir öneme sahip. Bu fırlatmalar, şirketin, 2018’den bu yana NASA adına yürüttüğü yedinci ve sekizinci fırlatmalar olacak.

Her biri bir somun ekmek boyutunda olan iki uydu, termal IR spektrometre adı verilen minyatür bir aletle donatılacak. Mayıs 2024’te yapılması planlanan iki fırlatmada Rocket Lab, iki CubeSat’i en az 10 ay boyunca veri toplayacakları yakın kutup yörüngelerine taşımak için Electron roketini kullanacak. Fırlatmalar, Rocket Lab’ın Yeni Zelanda’daki Mahia Yarımadası’ndaki fırlatma sahasından gerçekleştirilecek ve görevin özel gereklilikleri nedeniyle muhtemelen hızlı bir şekilde art arda gerçekleşecek.

NASA, fırlatma sözleşmesini, NASA yüklerini ticari roketlere yerleştirmek için beş yıl boyunca 300 milyon dolarlık bir bütçeye sahip devasa bir sözleşme aracı olan Girişim Sınıfı Tahsis Edilmiş ve Araç Paylaşımı (VADR) programının bir parçası olarak verdi. Sözleşmenin mali yapısı açıklanmadı.

Bu yılın başlarında Rocket Lab, uzay ajansının dört fırtına gözlem uydusunu başarıyla yörüngeye yerleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X