Ekonomi Haberleri

Sermaye artırımı sonrası kamu bankalarında halka açıklık oranı gerileyecek

Türkiye’de seçim öncesi kamu bankalarına sermaye takviyesi gelirken sermaye artırımının tahsisli satış yöntemi ile mevcut tüm ortakların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak gerçekleştirilmesi halka açık olan kamu bankalarının halka açıklık oranları üzerinde de etkili olacak. Sermaye artırımı sonrasında Vakıfbank’ta mevcutta yüzde 8,87 olan halka açıklık oranı yüzde 6-6,5 seviyelerine gerileyecek. Halkbank’ta ise yüzde 12,29 seviyesinde bulunan halka açıklık oranının yüzde 8-8,5 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Kamu bankalarında sermaye artırımı kararı gelirken, piyasalarda halka açıklık oranlarının gerilemesi konusu gündeme geldi.

Halka açık Halkbank ve Vakıfbank tarafından alınan Türkiye Varlık Fonu’na tahsisli sermaye artırım kararları Salı günü akşam saatlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamalar ile duyuruldu.

Buna göre Halkbank’ta 30 milyar TL Vakıfbank’ta ise 32 milyar TL sermaye artırımına gidildi. İki bankanın sermaye artırımları Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılacak.

Ziraat Bankası da sermayesini 45 milyar TL artırıyor. Böylece 3 kamu bankasının toplam sermaye artırımı 107 milyar TL oldu. Öte yandan Ziraat Katılım 4,7 milyar TL sermaye artırımı kararı aldı.

Varlık Fonu, geçtiğimiz yıl Mart ayında da kamu bankalarında sermaye artırımına gitmişti.

Ziraat Bankası hisselerinin tamamını elinde tutan TVF’nin ortaklık payı Halkbank’ta yüzde 87,7’ye ve VakıfBank’ta yüzde 64,8’e yükselmişti.

Geçen sene kamu bankalarının sermaye artırımları sonrasında Halkbank’ın halka açıklık oranı yüzde 24,7’den yüzde 12,29’a; Vakıfbank’ın halka açıklık oranı da yüzde 16,1’den yüzde 8,87’ye gerilemişti.

Son alınan sermaye artırım kararı doğrultusunda Varlık Fonu’na tahsisli sermaye artırımlarıyla TVF’nun payı yine artarken her iki bankada da halka açıklık oranları gerileyecek.

Yapılan hesaplamalara göre, Vakıfbank’ta mevcutta yüzde 8,87 olan halka açıklık oranı yüzde 6-6,5 seviyelerine gerileyecek. Halkbank’ta ise yüzde 12,29 seviyesinde bulunan halka açıklık oranının yüzde 8-8,5 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Halka açık olan kısım son sermaye artırımıyla gerilese de yüzde 5’lik kritik sınırın üzerinde kalmış olacak.

Bu aşamada sermaye artırımları sonrasında fiyat belirlenmesiyle ilgili Borsa İstanbul A.Ş.’ye başvuru yapılacak. Borsa İstanbul’un Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı belirlenecek.

Fiili dolaşımdaki pay oranı nedir ve neden önemli?

Fiili dolaşımdaki pay oranı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından, Borsa İstanbul piyasalarında işlem gören payların halka açıklık oranlarını gösterir bir kavram olarak tanımlanırken, Merkezi Kayıt Kurulu tarafından hesaplanarak ilan ediliyor.

Hisse senedi piyasalarında sermayenin tabana yayılması istenirken şirketlerin halka açıklık oranının artırılması konusunda destekleyici düzenlemeler söz konusu. Şirketlerde halka açıklık oranı arttıkça şirkette hissedar sayısı, oranı ve dolayısıyla da şirketin kararlarında oy hakkına sahip ortak sayısı ve kurumsallık bu doğrultuda artıyor.

Borsa İstanbul, sert fiyatlanmaların yaşanmasını önlemek üzere 2020 yılında aldığı kararla, şirketlerden fiili dolaşımdaki paylarını yüzde 5’in üzerine çıkarmalarını istemişti. BIST yönetimi verilen sürede fiili dolaşım oranını yüzde 5’in üzerine taşımayan şirketleri Piyasa Öncesi İşlem Platformu’na almıştı.

Enflasyon ve Döviz Kuru 200 Liralık Banknotu Vurdu! 500 TL Banknot Çıkacak  Mı? - EMLAK 365

via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X