Şirket Haberleri

SKBNK, ODAS ve HKTM Teknik İncelemesi

Şekerbank (SKBNK)

SKBNK

SKBNK, bankacılık endeksinin son bir aylık toparlanma eğilimine karşın endeksle beraber hareket etmedi ve daha çok yatay bantta kaldı. 

2023 yılı itibarıyla düşen kanalda devam eden SKBNK, Şubat ayının ikinci yarısından bu yana ortalama 2,33 – 2,7 TL bandında dalgalanıyor. Son olarak geçen hafta 2,7 TL sınırını test eden hisse, bu noktada satışlara maruz kaldı ve daha düşük zirveler oluşturma eğilimine devam ederek kanalın alt bandına doğru hareket etti. 

Dün kısa vadede destek bulduğu 2,3 TL bandına kadar gerileyen SKBNK, bugün kısmi bir toparlanma görmesine rağmen düşüş eğiliminden henüz kurtulamamış görünüyor. Buna göre önümüzdeki günlerde 2,45 TL üzerinde bir gün kapanışı görülmezse devam edebilecek düşüş eğiliminin 2,1 TL’ye kadar uzanabileceğini görebiliriz. Zira bu nokta son yükseliş trendi baz alındığında Fib 0,786 değerine denk geliyor. Ayrıca düşen kanalın alt bandında bu seviyelerden geçiyor. 

Üst bölgede dikkatle takip edilecek olan 2,45 TL seviyesi ise kısa vadeli EMA değerlerinin toplandığı 2,45 – 2,6 TL aralığındaki direnç hattının ilk seviyesi. Bu değerin üzerinde günlük kapanış, SKBNK için alıcı hacminde bir artışa yol açabilirse bir sonraki hamle olarak düşen kanalın yukarı yönlü kırılması takip edilecek. 

Buna göre 2,7 TL’nin üzerinde bir haftalık kapanışta ya da hacimli bir yükselişte hisse fiyatı, mevcut görünümü yukarı yönlü kırabilir. Olası bir kırılımda yukarı yönlü hedefler; 2,9 TL – 3,15 TL – 3,37 TL olarak takip edilecek.

SKBNK fiyatı için mevcut görünüm kısa vadeli üstel hareketli ortalamalarının yönünü aşağı çevirme eğilimi ve Stokastik RSI’ın aşırı satım bölgesine yönelimini korumasıyla negatif görülüyor. Özetle 2,3 TL seviyesinin korunup 2,45 TL üzerine gelecek bir hamle düşüş görünümü bozabilir. Aksi durumda teknik göstergelere satışların devam etmesi olası. 

ODAŞ Elektrik (ODAS)

ODAS

ODAS, son bir aylık fiyat hareketinde ortalama 8.9 TL’ye kadar yükselerek kısmi bir toparlanma gerçekleştirdi. 

Bu hafta sert bir geri çekilme gören ODAS, dün itibarıyla 7 TL sınırına kadar geriledi. Düşüş eğilimdeki hisse için bugün 7,17 TL seviyesindeki Fib 0,144 değeri önemli bir destek haline geldi. ODAS, bu değerin üzerinde kaldığı sürece toparlanma için yukarı yönlü bir hamle görebiliriz. Olası bir talep artışında önemli seviyeler, ortalama 7,8 TL ve aradından 8,65 TL olarak görülüyor. 

Diğer yandan bugün 7,8 TL seviyesindeki kısa vadeli üstel hareketli ortalama değerleri, ODAS için bir ara direnç görevi görebilir. Diğer yandan 8,65 TL’nin üzerinde gün kapanışları gelmesi hissenin yeniden pozitif bölgeye geçtiği şeklinde yorumlanabilir. Bu da hareketin 10 – 11 TL bandına kadar devamını tetikleyebilir. 

ODAS hissesinde düşüş ivmesi 7,17 TL’nin altına sarkarsa bu sefer düşüş ivmesinin son dip bölge 6 TL sınırına kadar devam edebileceğini görebiliriz.

Şu an teknik göstergeler düşüş yönlü sinyaller üretmeye devam ediyor. Özetle olumsuz görünümün ortadan kalkması için ODAS’ın kısa vadede 8,65 TL üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmesi kritik öneme sahip. 

Hidropar (HKTM)

HKTM

HKTM, 120 TL sınırına kadar yükseldikten sonra 3 aylık bir düşüş trendine girerek 45 TL bandına kadar geriledi. 

Şubat ayının ikinci yarısından itibaren düşük ivmeli de olsa bir toparlanma gören hisse, geçen hafta 61 TL seviyesinde dirençle karşılaştı. 3 aylık üstel hareketli ortalama değerini geçemeyen HKTM, bu haftaki satıcılı seyirde 50 TL sınırına kadar gerilerken bir nevi düşen trend çizgisini yeniden test etti.

HKTM, bu trend çizgisi üzerinde kaldığı sürece önümüzdeki günlerde ortalama 55 TL seviyesinde bir dirençle karşılaşabilir. Bu değerin günlük kapanışla kırılması ise hisse fiyatının yeniden 60 TL’de 3 aylık EMA değerine kadar taşıyabilir. 60 TL direncinin üzerinde son düşüş trendine göre olası hedef fiyatlar, 65 TL – 75 TL – 82 TL seviyeleri olarak takip edilebilir. 

Hisse fiyatının düşen trend çizgisinin altına kayması durumunda ise düşüş ivmesi 45 TL’nin altına doğru devam edebilir. Diğer yandan bugün %5’e yakın yükseliş kaydeden HKTM, bu hamlesiyle günlük grafikte Stokastik RSI’ın yukarı yönlü eğilim yapmasına neden oldu. Yine de 55 TL’nin üzerinde bir gün kapanışı yapması, HKTM’nin yeni bir toparlanma aşaması için ilk kriteri olarak duruyor.


 
via Investing.com (Günay Caymaz/Investing.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X