Emtia Haberleri

Suudi Arabistan ile Rusya arasında petrol görüşmesi

Suudi Arabistan ile Rusya arasında petrol görüşmesi

Suudi Arabistan ile Rusya, “OPEC Plus” koalisyonunun Ekim 2022’de küresel piyasaların istikrarını güçlendirmek için petrol üretimini kısma kararına bağlı olduklarını açıkladı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başkent Riyad’da bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmenin yanı sıra küresel petrol piyasası koşulları ve OPEC Plus koalisyonunun piyasa istikrarını ve dengesini güçlendirmeye yönelik çabaları ele alındı.

Bakan Bin Selman ve Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, görüşme sırasında, ülkelerinin Ekim 2022’de OPEC Plus koalisyonu tarafından alınan ve 2023’ün sonuna kadar üretimi günde iki milyon varil azaltmayı öngören karara bağlı olduğunu vurguladı.

Bin Selman ile Novak ayrıca küresel pazarın istikrarını ve dengesini güçlendirmek için OPEC Plus grubu çerçevesinde iki ülke arasındaki işbirliğinin devam ettiğine dikkati çekti.

Enerji Bakanı Bin Selman, dün Energy İntellengence sitesine yaptığı açıklamada, ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama olasılığının olduğunu belirterek, “Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız. Bu tür politikalar, netlik ve istikrara büyük ihtiyaç duyulan bir zamanda yeni riskler ve daha fazla belirsizlik getiriyor. Bu tür politikaların kaçınılmaz olarak piyasa istikrarsızlığını ve dalgalanmaları artıracağını yeniden vurguluyorum.” demişti.

Ülkesinin petrol üretimini azaltacağını söyleyen Bin Selman, “Diğer ülkeler de aynı uygulamayı yaparlarsa şaşırmam.” ifadelerini kullanmıştı.

OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim 2022’deki toplantıda, günlük petrol üretimini Kasım 2022’den itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, 11 Ekim’de ABD Başkanı Joe Biden’ın, Suudi Arabistan ile ilişkileri gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.


via bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X