Ekonomi Haberleri

Tesla Çin’de yeni bir megafabrika kuruyor

Tesla, yılda 10 bin Megapack üretme kapasitesine sahip yeni bir megafabrika açacağını duyurdu.

Tesla, Pazar günü bir tweet ile Çin’in Şangay kentinde yılda 10 bin Megapack üretme kapasitesine sahip yeni bir megafabrika açacağını duyurdu.

Megapack, enerjiyi depolayan, elektrik şebekesini stabilize etmeye yardımcı olan ve kesintileri önleyen çok büyük bir pildir. Bu piller, şebeke operatörlerinin ilçeler veya eyaletler arasında ekstra kapasite taşımasına olanak tanır ve kesintili kaynaklardan gelen gücün, talep daha yüksek olduğunda veya bir iletim ağında planlanmamış kesintiler olduğunda depolanıp kullanılmasını sağlar.

Şirketin web sitesine göre Tesla’nın şu anda California, Lathrop’ta her yıl 10 bin Megapack birimi üretme kapasitesine sahip bir Megafactory’si var. Pazar günü bir tweet’te Tesla CEO’su Elon Musk, Çin’deki fabrikanın Kaliforniya’daki fabrikanın üretimini destekleyeceğini söyledi.

Çin devlet medya kuruluşu Xinhua’nın Pazar günü Şanghay’da düzenlenen bir imza töreninde bildirdiğine göre, şirket bu yılın üçüncü çeyreğinde fabrikanın inşasına başlamayı planlıyor ve üretime 2024’ün ortalarında başlamayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X