Şirket Haberleri

Tesla’dan Çin’de bir indirim daha

Tesla, Çin’de bazı modelleri için yeniden indirime gitti. Şirketin kararı duyurmasının ardından yeni bir fiyat savaşı yaşanacağı endişeleri otomobil hisselerinin gerilemesine neden oldu.

Tesla Çin’de yeniden fiyat indirimine gitti. İndirim hamlesinin azalma belirtileri gösteren fiyat savaşını tekrar alevlendireceğine dair endişeler otomobil hisselerinin düşmesine neden oldu.

Elektrikli araç devi, Pazartesi günü sosyal medya platformu Weibo hesabından yaptığı duyuruda Model Y spor aracının fiyatını 14 bin yuan (1.900 dolar) düşürerek uzun menzilli versiyonunu 299 bin 900 (41 bin 460 dolar) ve performans versiyonunu 349 bin 900 yuana indirdi.

Bun ek olarak Model 3 arkadan çekişli araçlar için 8 bin yuanlık bir sigorta sübvansiyonu da gelecek ayın sonuna kadar uzatıldı.

İndirimler, geçtiğimiz hafta fiyatlarını 37 bin yuana kadar düşüren Geely Automobile Holdings’in Zeekr markasının indirimlerinin ardından geldi. Zhejiang Leapmotor firması da ay başında 20 bin yuanı bulan indirimler gerçekleştirmişti.

Bazı durumlarda ABD’ye göre yüzde 50 daha ucuz hale geldi

Tesla, geçtiğimiz yıl yaptığı ilk indirimlerle fiyat savaşını tetiklemiş ve bu hamle Ocak’ta Çin’de yerel olarak üretilen Tesla araçlarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 14 daha ucuza ve bazı durumlarda ABD ve Avrupa’dakinden neredeyse yüzde 50 daha ucuz hala getiren bir fiyattan satışa sunulmasıyla sonuçlanmıştı.

Çin’in en çok satan otomobil markası BYD Co., Hong Kong Borsasında yüzde 7,6’ya varan düşüş yaşarken Li Auto yüzde 3,9, Xpeng Inc. yüzde 6,2 ve Leapmotor Technologies Ltd. Yüzde 6,4 düştü.

Bloomberg Intelligence Otomotiv Analisti Joanna Chen, “Fiyat rekabeti, Çin otomobil pazarında süregelen bir tema oldu ve olmaya devam edecek. Tesla, Temmuz satışlarında alıcıları çekecek yeni modeller olmadan yavaşlayan sipariş rakamlarını görmesi sonrası satış hacmini artırmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Tesla’nın yakın zamanda Şanghay fabrikasında yenilenen Model 3 “Highland” sedanını tanıtmayı planladığı belirtilirken şirketin Çin satışları Temmuz ayında yüzde 31 düşerek yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X